Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: slovakrail.sk.
18. decembra 2017 17:19 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

ZSSK využije služby pomocnej prevádzky od partnerskej ZSSK Cargo

Štátny osobný vlakový dopravca uhradí nákladnému prepravcovi za poskytovanie služieb pri posunoch koľajových vozidiel a hnacích koľajových vozidiel takmer 711 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty.

BRATISLAVA 18. decembra (SITA) – Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vynaloží na poskytovanie služieb pomocnej prevádzky od partnerskej Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) takmer 711 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (vyše 853 tis. eur vrátane DPH).

Štátny osobný vlakový dopravca pridelil zákazku nákladnému prepravcovi cez rokovacie konanie bez predchádzajúcej výzvy na súťaž z technických dôvodov pre chýbajúcu hospodársku súťaž. Vyplýva to z oznámenia ZSSK o dobrovoľnej transparentnosti ex ante vo Vestníku verejného obstarávania. Predpokladaná cena služieb bola 711 tis. eur bez DPH.

Posuny vozidiel v železničných staniciach Bratislava východ, Čierna nad Tisou, Trnava, Vrútky, Žilina, Trenčianska Teplá a Zvolen môže vykonávať licencovaný subjekt. Foto: slovakrail.sk.

Posuny vozidiel môže zabezpečiť licencovaný subjekt

„Vykonávanie posunov koľajových vozidiel a hnacích koľajových vozidiel v železničných staniciach Bratislava východ, Čierna nad Tisou, Trnava, Vrútky, Žilina, Trenčianska Teplá a Zvolen môže z technických dôvodov poskytnúť len taký licencovaný subjekt, ktorému pre činnosť na železnici bola udelená licencia Dopravným úradom SR a v daných železničných staniciach má k dispozícii personál s odbornou spôsobilosťou zo zákona a súčasne má k dispozícii vyhradené technické prostriedky,“ zdôvodnila ZSSK zadanie zákazky ZSSK Cargo. „Takým je v uvedených železničných staniciach jedine vopred určený kvalifikovaný záujemca,“ dodal osobný dopravca.

Ž
Ilustračné foto: SITA/Ján Viazanička.

Osobný a nákladný dopravca vzišli z jednotných železníc

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 mil. eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné InterCity vlaky bez podpory štátu.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame