Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rušeň štátneho nákladného vlakového dopravcu. Foto: ZSSK CARGO.
21. februára 2019 15:23 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

ZSSK CARGO a odborári sa dohodli na znení novej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020

Najdôležitejším bodom kolektívnej zmluvy je dohodnuté zvýšenie tarifných miezd od 1. júla 2019 o 50 eur a zvýšenie variabilnej zložky mzdy v roku 2020 o minimálne 2,5 milióna eur.

 Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) a zástupcovia odborových organizácií sa vo štvrtok dohodli na znení novej podnikovej kolektívnej zmluvy na roky 2019 a 2020. Stalo sa tak na deviatom stretnutí sociálnych partnerov v rámci kolektívneho vyjednávania.

Ako informovala spoločnosť, najdôležitejším bodom kolektívnej zmluvy je dohodnuté zvýšenie tarifných miezd od 1. júla 2019 o 50 eur a zvýšenie variabilnej zložky mzdy v roku 2020 o minimálne 2,5 mil. eur. Pre zamestnancov, u ktorých nie je potrebná zastupiteľnosť, bude od 1. júla každý štvrťrok poskytované voľno v rozsahu jedného dňa.

Zachované všetky benefity

„Vážim si prácu každého jedného zamestnanca. Som rád, že sa nám podarilo nájsť spoločné riešenie, ktoré prispeje k spokojnosti zamestnancov a zároveň zvýši konkurencieschopnosť firmy, efektivitu a produktivitu práce,“ povedal generálny riaditeľ ZSSK CARGO Martin Vozár. „Podarilo sa nám zachovať všetky benefity nad rámec Zákonníka práce, ktoré zamestnancom vyplývali z Podnikovej kolektívnej zmluvy,“ uviedol.

Generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia Martin Vozár. Foto: zscargo.sk.

Pôvodne chceli rast miezd o 80 eur

Odborári pôvodne žiadali zvýšenie miezd o 80 eur a k tomu dve mimoriadne prémie po sto eur v máji a novembri. Kolektívni vyjednávači za zástupcov zamestnancov pred sprostredkovateľkou neskôr predložili návrh na nárast tarifných miezd o 50 eur od 1. apríla 2019 a o 80 eur od 1. januára 2020.

Vedenie spoločnosti najprv navrhlo zvýšenie základných miezd všetkým zamestnancov o trinásť eur a variabilnej zložky mzdy v priemere o sedem eur na zamestnanca. Tento návrh podľa zamestnávateľa odzrkadľoval jeho ekonomické možnosti a znamenal by medziročný nárast osobných nákladov o 1,5 mil. eur.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s., je jednou z dvoch nástupníckych spoločností, ktoré vznikli 1. januára 2005 rozdelením pôvodného operátora v osobnej a nákladnej železničnej doprave – Železničnej spoločnosti, a. s. Jej zakladateľom a stopercentným akcionárom je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo dopravy a výstavby SR. Spoločnosť prevádzkuje železničnú nákladnú prepravu, má základné imanie vo výške 401,65 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame