Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister dopravy a výstavby SR Árpád Érsek (na snímke) pri inšpekcii v prekladisku v Čiernej nad Tisou rozhodol o modernizácii prevádzkovej budovy. Foto: MDV.
16. januára 2018 19:21 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

ŽSR a ZSSK CARGO zmodernizujú prevádzkovú budovu prekladiska v Čiernej nad Tisou

Rozhodol o tom minister dopravy Árpád Érsek počas inšpekčnej cesty v prekladisku.

ČIERNA NAD TISOU 16. januára (SITA) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK CARGO) majú zabezpečiť rekonštrukciu dvojposchodovej prevádzkovej budovy prekladiska v Čiernej nad Tisou.

Rozhodol o tom v utorok minister dopravy a výstavby Arpád Érsek, ktorý v sprievode generálneho riaditeľa ŽSR Martina Erdössyho a generálneho riaditeľa ZSSK CARGO Martina Vozára absolvoval inšpekčnú cestu v prekladisku Čierna nad Tisou a Maťovce.

Érsek: Generálni riaditelia sa musia dohodnúť na modernizácii

Minister uviedol, že budova je morálne zastaralá nielen zvonku, ale aj z vnútra a nevyhovuje už dnešným potrebám, pričom zamestnanci, ktorí tu pracujú 24 hodín denne, nemajú zodpovedajúce podmienky. Spomínaná budova je majetkom ŽSR a ZSSK CARGO si ju prenajíma.

Minister Érsek povedal, že obaja generálni riaditelia sa musia dohodnúť na rozsahu modernizácie a rekonštrukcie a do mesiaca majú predložiť projekt. Podľa jeho názoru treba urobiť nielen opravu samotných priestorov, ale aj nainštalovať nové vybavenie, čím sa podstatne zlepšia pracovné podmienky tunajších zamestnancov.

Ani minister, ani riaditelia nechceli v tejto fáze uviesť, aké náklady si bude rekonštrukcia vyžadovať. Minister však dodal, že ŽSR a ZSSK CARGO majú postupne vytvárať lepšie pracovné podmienky pre svojich zamestnancov.

Generálni riaditelia ŽSR a ZSSK CARGO sa musia dohodnúť na rozsahu modernizácie a rekonštrukcie a do mesiaca majú predložiť projekt.
Generálni riaditelia ŽSR a ZSSK CARGO sa musia dohodnúť na rozsahu modernizácie. Foto: MDV.

Veľká časť budov v Čiernej je neobsadená

Ako uviedol Martin Erdössy, v rámci uzla ŽSR v Čiernej vlastnia zhruba 177 budov, z ktorých je veľká časť neobsadených. Na otázku novinárov nechcel minister Érsek prejudikovať, aká budúcnosť čaká prekladisko. „Zatiaľ funguje a bude fungovať, kým sa budú dovážať sypké produkty ako sú železná ruda, uhlie, či vápenec, ale aj iné komodity, napríklad kovové produkty,“ povedal Érsek.

K otázke budovania širokorozchodnej trate až do Bratislavy sa minister nechcel vyjadriť s tým, že na tomto projekte sa pracuje, ale vláda spolu s ostatnými štátmi musia rozhodnúť ako ďalej. Prekladisko v Čiernej nad Tisou je kľúčový bod, pretože tu sa ročne preloží okolo 7,8 milióna ton tovaru.

Kapacita prekladiska je deväť miliónov ton tovaru

ZSSK CARGO v Čiernej nad Tisou zamestnáva zhruba tisícpäťsto ľudí a ŽSR ďalších okolo päťsto. Kapacita prekladiska je do deväť miliónov ton tovaru. Podľa riaditeľa ŽSR nielen prekladiská v Čiernej, Dobrej a Maťovciach, ale aj ďalšie na Slovensku majú dobrý potenciál rozvoja, najmä ak sa bude rozvíjať dovoz tovarov a komodít z Ázie a z Číny.

Minister dopravy Árpád Érsek so zamestnancami prekladiska. Foto: MDV.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame