Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: slovakrail.sk.
7. decembra 2017 13:41 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Zrýchlené vlaky medzi Prešovom a Košicami majú byť realitou od marca

Trať medzi krajskými mestami majú vlaky s jedinou zastávkou prejsť za dvadsaťdeväť minút.

PREŠOV 7. decembra (SITA) – Zrýchlené vlaky, premávajúce medzi Prešovom a Košicami za menej ako polhodinu, majú byť už čoskoro realitou. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová, úsilie mesta Prešov o zaradenie zrýchlených vlakov do cestovných poriadkov našlo odozvu. Zrýchlené vlaky štátneho železničného dopravcu budú zastavovať len v Kysaku, pričom cestovanie bude trvať len 29 minút. Spustiť ich majú od marca.

„Tieto vlaky tak vytvárajú alternatívu k cestovaniu autobusmi a autami, cestujúci sa vyhnú predovšetkým kolónam a zápcham pri vstupoch do miest,“ skonštatovala primátorka Andrea Turčanová, ktorá minulý týždeň o tejto téme minulý týždeň rokovala s regionálnym zástupcom Železničnej spoločnosti Slovensko Antonom Ružbarským.

Vlaky budú premávať v hodinových intervaloch

Ako dodala Kmetóny-Gazdová, vlaky kategórie REX podľa navrhovaného cestovného poriadku budú premávať v hodinových intervaloch. Z Prešova pôjde o tri ranné a dva popoludňajšie zrýchlené vlaky, z Košíc bude zrýchlený jeden ranný a tri popoludňajšie vlaky.

Doposiaľ medzi Prešovom a Košicami premávali, okrem rýchlika z Bratislavy, len osobné vlaky. Zrýchlené vlaky by podľa informácií Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) mali premávať od prvej zmeny Cestovného poriadku 2017/2018, ktorej platnosť sa začne 4. marca 2018.

Na trať Košice – Prešov – Lipany sa vrátia modrrné poschodové súpravy. Ilustračné foto: slovakrail.sk.

Na trať Košice – Prešov  Lipany sa vrátia poschodové vlaky

ZSSK zároveň informovala o dôležitých zmenách, ktoré čakajú cestujúcich v rámci Prešovského kraja v súvislosti s cestovným poriadkom platným od 10. decembra. Na trať Košice – Prešov – Lipany sa vrátia moderné poschodové súpravy a celkovo bude v kraji v rámci regionálnej dopravy nasadzovaných až 87 percent moderných vlakov.

Železničnú dopravu obnovia v úseku Snina – Stakčín 

Po ukončení rekonštrukčných prác bude v priebehu decembra obnovená osobná železničná doprava v úseku Snina – Stakčín. Medzi Humenným a Bratislavou budú zavedené priame vozne cez Zvolen. Na regionálnych expresoch a rýchlikoch v smere do Humenného budú premávať denne, do Bratislavy len počas víkendov.

ZSSK v Prešovskom samosprávnom kraji prevádzkuje 367 prímestských vlakov, dopravu na 400 km železničných tratí a jej vlaky stoja v 126 staniciach a zastávkach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame