Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zrýchlené vlaky medzi Prešovom a Košicami, premávajúce za menej ako polhodinu, majú byť realitou od mara. Foto: slovakrail.sk.
7. decembra 2017 13:41 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Zrýchlené vlaky medzi Prešovom a Košicami majú byť realitou od marca

Trať medzi krajskými mestami majú vlaky s jedinou zastávkou prejsť za dvadsaťdeväť minút.

PREŠOV 7. decembra (SITA) – Zrýchlené vlaky, premávajúce medzi Prešovom a Košicami za menej ako polhodinu, majú byť už čoskoro realitou. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny-Gazdová, úsilie mesta Prešov o zaradenie zrýchlených vlakov do cestovných poriadkov našlo odozvu. Zrýchlené vlaky štátneho železničného dopravcu budú zastavovať len v Kysaku, pričom cestovanie bude trvať len 29 minút. Spustiť ich majú od marca.

„Tieto vlaky tak vytvárajú alternatívu k cestovaniu autobusmi a autami, cestujúci sa vyhnú predovšetkým kolónam a zápcham pri vstupoch do miest,“ skonštatovala primátorka Andrea Turčanová, ktorá minulý týždeň o tejto téme minulý týždeň rokovala s regionálnym zástupcom Železničnej spoločnosti Slovensko Antonom Ružbarským.

Vlaky budú premávať v hodinových intervaloch

Ako dodala Kmetóny-Gazdová, vlaky kategórie REX podľa navrhovaného cestovného poriadku budú premávať v hodinových intervaloch. Z Prešova pôjde o tri ranné a dva popoludňajšie zrýchlené vlaky, z Košíc bude zrýchlený jeden ranný a tri popoludňajšie vlaky.

Doposiaľ medzi Prešovom a Košicami premávali, okrem rýchlika z Bratislavy, len osobné vlaky. Zrýchlené vlaky by podľa informácií Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) mali premávať od prvej zmeny Cestovného poriadku 2017/2018, ktorej platnosť sa začne 4. marca 2018.

Na trať Košice – Prešov – Lipany sa vrátia modrrné poschodové súpravy. Ilustračné foto: slovakrail.sk.

Na trať Košice – Prešov  Lipany sa vrátia poschodové vlaky

ZSSK zároveň informovala o dôležitých zmenách, ktoré čakajú cestujúcich v rámci Prešovského kraja v súvislosti s cestovným poriadkom platným od 10. decembra. Na trať Košice – Prešov – Lipany sa vrátia moderné poschodové súpravy a celkovo bude v kraji v rámci regionálnej dopravy nasadzovaných až 87 percent moderných vlakov.

Železničnú dopravu obnovia v úseku Snina – Stakčín 

Po ukončení rekonštrukčných prác bude v priebehu decembra obnovená osobná železničná doprava v úseku Snina – Stakčín. Medzi Humenným a Bratislavou budú zavedené priame vozne cez Zvolen. Na regionálnych expresoch a rýchlikoch v smere do Humenného budú premávať denne, do Bratislavy len počas víkendov.

ZSSK v Prešovskom samosprávnom kraji prevádzkuje 367 prímestských vlakov, dopravu na 400 km železničných tratí a jej vlaky stoja v 126 staniciach a zastávkach.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies