Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V Žiline začalo premávať osem nových nízkopodlažných a energeticky úsporných trolejbusov. Ďalších sedem trolejbusov pribudne v žilinskej mestskej hromadnej doprave do marca budúceho roka. Foto: Mesto Žilina.
23. novembra 2017 15:15 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Žilina získala osem nových nízkpodlažných trolejbusov

Ďalších sedem trolejbusov pribudne v žilinskej mestskej hromadnej doprave do marca budúceho roka. Ministerstvo dopravy a výstavby na tento projekt poskytne takmer 8 mil. eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra.

BRATISLAVA 23. novembra (SITA) – V Žiline začalo premávať osem nových nízkopodlažných a energeticky úsporných trolejbusov. Ďalších sedem trolejbusov pribudne v žilinskej mestskej hromadnej doprave do marca budúceho roka. Ako vo štvrtok informovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR, na tento projekt poskytne takmer 8 mil. eur z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII).

Prispôsobené aj pre imobilných cestujúcich

„Chceme zvýšiť motiváciu cestujúcich využívať verejnú osobnú dopravu,“ povedal minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd). „Preto som veľmi rád, že sme vďaka eurofondom pomohli Žiline zaobstarať kvalitné vozidlá s najmodernejšími bezpečnostnými prvkami, ktoré sú prispôsobené aj na cestovanie imobilných cestujúcich alebo mamičiek s kočíkmi. Som presvedčený, že je to krok správnym smerom, a že sa úroveň cestovania v tomto meste zvýši,“ dodal minister.

Interiér nového trolejbusu. Foto: Mesto Žilina.

Nové vozidlá rozšíria základňu 42 trolejbusov

Dopravný podnik mesta Žilina (DPMŽ) získa celkovo dvanásť nízkopodlažných trojnápravových kĺbových trolejbusov značky Škoda 27Tr-Solaris a tri dvojnápravové sólo trolejbusy značky Škoda 26Tr-Solaris. Moderné vozidlá rozšíria základňu 42 trolejbusov v meste. Dopravný podnik mesta Žilina zabezpečuje verejnú dopravu pre 83 tisíc obyvateľov mesta.

Štvrtá etapa obnovy vozidlového parku v Žiline

Aktuálne ide o štvrtú etapu obnovy vozidlového parku v Žiline. Keďže oba typy trolejbusov majú v meste svetovú premiéru, museli pred samotným uvedením do prevádzky absolvovať homologizačný proces. Primátor Žiliny Igor Choma informoval, že snahou mesta a dopravného podniku bola od roku 2012 kompletná výmena vozidlového parku za nový.

Prezentácia nových trolejbusov. Druhý sprava žilinský primátor Igor Choma. Foto: Mesto Žilina.

V Žiline v rokoch 2012 a 2013 uviedli do prevádzky postupne desať nízkopodlažných trolejbusov značky Škoda 30Tr SOR a Škoda 31Tr SOR a následne v roku 2014 päť nízkopodlažných trolejbusov rovnakej značky. Zatiaľ posledná obnova vozidlového parku sa uskutočnila koncom roku 2014 nákupom piatich nízkopodlažných autobusov značky Solaris Urbino 12.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame