Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Ivan Fleischer.
10. októbra 2018 19:09 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Železničná spoločnosť Slovensko vyhlásila tender na vzdelávanie zamestnancov

Odborné vzdelávanie a overovanie odbornej spôsobilosti zamestnancov národného osobného vlakového dopravcu môže stáť predbežne vyše jeden milión eur bez dane z pridanej hodnoty.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) vyhlásila verejnú súťaž na odborné vzdelávanie a overovanie odbornej spôsobilosti svojich zamestnancov vo vybraných profesiách. Počas celého budúceho roka na to predpokladá vynaložiť 1,037 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,244 mil. eur vrátane DPH).

Školenia, skúšky a kurzy sa budú konať v školiacich strediskách vybraného poskytovateľa týchto služieb v Bratislave, Žiline, vo Zvolene a v Košiciach, ako aj v stredisku odbornej prípravy rušňovodičov. Lehota na predkladanie a otváranie ponúk v tendri je 12. novembra, platiť musia minimálne do 31. januára 2019. Národný osobný vlakový dopravca na základe výsledku verejného obstarávania plánuje uzavrieť rámcovú dohodu s jediným uchádzačom.

Minister vyzval zintenzívniť školenia zamestnancov

Minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd) v polovici septembra vyzval štátneho dopravcu na zintenzívnenie školení zamestnancov po tom, ako cestujúci zostali uväznení vo vlaku pre rozsiahle poškodenie trakčného vedenia v Bratislave. Cestujúci mali byť zároveň odškodnení nad rámec zákona. ZSSK vtedy informovala, že zintenzívni nácvik a preškolenie všetkých zamestnancov, aby sa v prípade krízových situácií dokázali správne rozhodnúť a konať rýchlo najmä vzhľadom na bezpečnosť cestujúcich aj zamestnancov.

Rušňovodič nového rušňa Siemens Vectron. Ilustračné foto: ZSSK.
Preškolia tritisíc päťsto pracovníkov

ZSSK v júni tohto roka prijala obnovený systém zvládania obdobných krízových situácií. Zámerom je dosiahnuť maximálnu mieru prevádzkovej disciplíny, aby v akýchkoľvek budúcich situáciách a za každých okolností minimalizovala vplyvy na cestujúcich. „Bezpečnosť a komfort cestujúcich bola a bude vždy našou top prioritou. Existujúci plán počíta s preškolením 3 500 zamestnancov (z takmer šesťtisíc), na čo bude potrebný približne jeden rok. Celofiremný tréning za spoluúčasti záchranných zložiek bol už plánovaný na október a bude realizovaný, pravdepodobne, v rozšírenej špecifikácii, bohužiaľ, prvýkrát v histórii ZSSK,“ informoval v septembri hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Zamestnanci budú následne pravidelne preškoľovaní a absolvujú simulované krízové cvičenia.

Ilustračné foto: slovakrail.sk.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 mil. eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy a výstavby SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a od decembra 2016 opäť prevádzkuje komerčné IC vlaky bez podpory štátu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies