Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: slovakrail.sk.
14. septembra 2018 17:57 Železničná doprava od Nasa DopravaNasaDoprava.sk

Železničná spoločnosť Slovensko opäť vypraví mimoriadne vlaky na púť do Šaštína

Štyri priame vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec do Šaštína-Stráží a späť v deň národnej púte 15. septembra prepoja viacero regiónov. 

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) pre záujem veriacich o národnú púť k Sedembolestnej Panne Márii 15. septembra opäť vypraví niekoľko mimoriadnych vlakov do a zo Šaštína-Stráží. Štyri priame vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec a späť (po dva na oboch tratiach) prepoja viacero regiónov. Mimoriadne spoje budú prispôsobené času hlavnej bohoslužby. 

„Priame spojenie Prievidza – Šaštín-Stráže a späť budú môcť využiť cestujúci z Partizánskeho, Topoľčian, Hlohovca či Leopoldova. Spoj Zlaté Moravce – Šaštín-Stráže a späť zasa s miestom národnej púte prepojí Nové Zámky, Galantu a Sereď,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Šaštín-Stráže s bazilikou Sedembolestnej Panny Márie. Foto: mestosastinstraze.sk.
Odchody vlakov prispôsobili hlavnej omši

Cestovný poriadok mimoriadnych vlakov je podľa národného osobného vlakového dopravcu prispôsobený začiatku a záveru hlavnej pontifikálnej svätej omše o 10:30 a nadväzujú na ne pripojené pravidelné osobné vlaky, aby tak ZSSK čo najlepšie vyhovela potrebám pútnikov z rôznych regiónov.

V mimoriadnych spojoch platí obyčajné cestovné  ZSSK pre 2. triedu podľa prepravného poriadku. „V ponuke sú i miestenky a cestujúci môžu využiť aj zákaznícke zľavy či bezplatnú prepravu. Lístky sú viazané na konkrétny mimoriadny vlak a nie je možné ich využiť v iných vlakoch ZSSK,“ upozornil Kováč.

Železničná stanica Šaštín-Stráže. Foto: zsr.sk.
Vlaky z Prievidze a zo Zlatých Moraviec na púť

Vlak má v sobotu ráno odchod z Prievidze o 5:30, z Partizánskeho o 6:20, z Topoľčian o 6:46, z Hlohovca o 7:46, z Leopoldova o 7:54, z Trnavy o 8:21 a príchod do Šaštína-Stráží o 9:23. Späť zo Šaštína-Stráží vlak odíde o 13:29 a do Prievidze má prísť o 17:12.

Spojenie zo Zlatých Moraviec odchádza o 5:59, z Vráblí o 6:26, zo Šurian o 7:28, z Nových Zámkov o 7:35, zo Šale o 7:57, zo Serede o 8:16, z Trnavy o 8:36, zo Senice o 9:21 a do Šaštína-Stráží príde o 9:36. Na spiatočnú cestu sa vlak vydá zo Šaštína-Stráží o 14:00 a má plánovaný príchod do Zlatých Moraviec o 17:56.

Ilustračné foto: slovakrail.sk.
Pútnická tradícia siaha do šestnásteho storočia

Národná púť v Šaštíne 15. septembra priláka každoročne desaťtisíce ľudí. Tradícia pútnického miesta na Záhorí siaha do 16. storočia a spája sa s legendou o manželskej kríze Angeliky Bakičovej a majiteľa šaštínskeho panstva, grófa Imricha Czobora. Rodinné nezhody ukončili vytrvalé Angelikine modlitby a šľachtičná dala z vďaky vyrobiť sošku Panny Márie, ktorá je v súčasnosti na hlavnom oltári monumentálnej šaštínskej baziliky.

Púť v Šaštíne v minulom roku. Foto: SITA/Martin Medňanský.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame