Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Železničná spoločnosť Slovensko je pripravená nahradiť zrušené IC vlaky na trase Bratislava - Košice súkromného prepravcu RegioJet. Foto: SITA/Marko Erd
21. decembra 2016 17:56 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Železničiari chcú kúpiť 35 nových osobných vozňov

Železničná spoločnosť Slovensko vyhlásila verejnú súťaž na dodanie nových osobných klimatizovaných vozňov za predpokladanú cenu 69,5 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Vozne 2. a 1. triedy pre rýchlosť 160, resp. 200 kilometrov za hodinu plánuje nakúpiť za dva a pol roka, od júla 2017 do konca roku 2019. 

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) chce nakúpiť 35 nových osobných klimatizovaných vozňov pre diaľkovú dopravu. Predpokladaná cena za dodanie vozňov 2. a 1. triedy pre rýchlosť 160, resp. 200 kilometrov za hodinu je predbežne 69,5 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (83,4 mil. eur vrátane dane).

Ako vyplýva z vyhlásenej verejnej súťaže, štátny osobný vlakový dopravca plánuje nové vozne nakúpiť za dva a pol roka, od 1. júla 2017 do 31. decembra 2019. Na nákup tridsiatich vozňov si chce uplatniť opciu, pričom na dodanie všetkých vozňov neuvažuje o využití peňazí Európskej únie.

Desať vozňov má byť vybavených prvou triedou

Železničiari chcú najprv získať päť nových osobných vozňov 2. triedy s veľkopriestorovým oddielom pre cestujúcich pre rýchlosť 160 km za hodinu. Následne cez opciu plánujú nákup dvadsiatich vozňov 2. triedy pre rýchlosť 160 km za hodinu, z toho desať s veľkopriestorovým oddielom a desať s troma veľkopriestorovými oddielmi pre cestujúcich.

Ďalších desať vozňov má byť vybavených 1. triedou, z toho päť pre 160 km a päť pre 200 km za hodinu, pričom vozne s vyššou rýchlosťou majú mať tlakotesnú skriňu. Všetky plánované vozne majú byť dlhé 26,4 metra.

Lehota na predkladanie ponúk je 30. januára

Uchádzači môžu predkladať ponuky do 30. januára 2017, o vysvetlenie podmienok môžu požiadať do 13. januára. Ponuky musia byť viazané minimálne do 30. júna budúceho roku. Pri vyhodnotení ponúk bude mať cena relatívnu váhu 80 bodov, najnižšia hmotnosť najťažšieho vymeniteľného celku (modulu) a vlastná diagnostika všetkých autonómnych celkov po desať.

ZSSK požaduje, aby uchádzači v ponuke predložili zoznam dodania nových osobných vozňov v predchádzajúcich troch rokoch od vyhlásenia verejného obstarávania v minimálnom objeme 43 mil. eur bez dane.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. vznikla ako samostatný osobný dopravca začiatkom roku 2005. Je jednou z troch nástupníckych spoločností bývalých jednotných železníc. Má základné imanie 212,44 mil. eur a jej jediným akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť vykonáva osobnú dopravu vo verejnom záujme na základe objednávky štátu a opäť prevádzkuje komerčné InterCity (IC) vlaky bez podpory štátu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies