Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zrýchlené vlaky medzi Prešovom a Košicami, premávajúce za menej ako polhodinu, majú byť realitou od mara. Foto: slovakrail.sk.
4. decembra 2017 15:10 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Železnice SR majú zmluvy o prístupe na infraštruktúru celkovo so 47 dopravcami

Z desiatich osobných dopravcov majú štyria pravidelné vlakové spoje. Základnou zmenou nového grafikonu verejnej dopravy 2017/2018 podľa železníc je urýchlenie rýchlikov a InterCity vlakov na trati Bratislava – Žilina.

BRATISLAVA 4. decembra (SITA) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú podpísané zmluvy o prístupe na železničnú infraštruktúru celkovo so 47 dopravcami. Z desiatich osobných dopravcov majú štyria pravidelné vlakové spoje. Informoval o tom v pondelok štátny správca železničnej infraštruktúry v súvislosti s tým, že nový grafikon verejnej dopravy začína platiť v nedeľu 10. decembra.

Zrýchlenie umožnilo ukončenie modernizácie úsekov

Základnou zmenou nového grafikonu verejnej dopravy 2017/2018 podľa železníc je urýchlenie rýchlikov a InterCity (IC) vlakov na trati Bratislava – Žilina. „Toto urýchlenie pozitívne ovplyvnilo ukončenie stavebných prác na modernizácii úseku Zlatovce – Trenčianska Teplá a Dolný Hričov – Žilina v roku 2017. Na týchto úsekoch už neboli zapracované prirážky k jazdným časom pre zníženú traťovú rýchlosť počas stavebných prác a zároveň bola na týchto úsekoch zvýšená traťová rýchlosť na 160 kilometrov za hodinu,“ priblížila hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Regionálne vlaky Železničnej spoločnosti Slovensko. Foto: slovakrail.sk.

Zvýšenie rýchlosti nad 160 kilometrov za hodinu

Okrem toho boli trasy rýchlikov na trati Bratislava – Žilina – Košice a Bratislava – Žilina objednané pre nový grafikon od Železničnej spoločnosti Slovensko na rýchlosť 160 km za hodinu. „Cestovný čas vlakov osobnej dopravy v roku 2018 budú naďalej ovplyvňovať stavebné práce v železničnej stanici Považská Bystrica, na úseku Považská Bystrica – Považská Teplá – Výhybňa Plevník – Drienové a predpokladané stavebné práce na úseku Poprad-Tatry – Svit – Lučivná, na ktoré v súčasnosti ŽSR realizujú súťaž na výber zhotoviteľa stavby,“ uviedla Pavliková.

Novinkou od nového grafikonu je aj obnovené vedenie vlakov osobnej dopravy v pohraničnom úseku Rusovce – Rajka, kde bude premávať päť párov vlakov na trati Bratislava Petržalka – Rusovce – Rajka – Hegyeshalom, z toho jeden pár vlakov len po Rajku.

Vlaky RegioJet jazdia aj na vnútroštátnej trase Bratislava – Komárno. Foto: RegioJet.

Hodinový interval rýchlikov medzi Bratislavou a Žilinou 

Pre stúpajúci záujem cestujúcich o železničnú dopravu sa podľa ŽSR v súčasnosti prerokováva zahustenie vlakov diaľkovej dopravy na trati Bratislava – Žilina, čo by spolu s vlakmi Bratislava – Žilina – Košice vytváralo hodinové spojenie Bratislavy so Žilinou od 5:00 do 20:00.

„V regionálnej doprave sa toto zahustenie pripravuje na trati Košice – Prešov, Senec – Bratislava Nové Mesto – Bratislava Petržalka a Trnava – Bratislava Nové Mesto,“ dodala Pavliková s tým, že takéto zahustenie sa predpokladá od prvej a druhej zmeny grafikonu verejnej dopravy v marci a júni budúceho roka.

Spoločnosť Arriva prevádzkuje vlakové spojenie medzi Nitrou a Prahou. Foto: Arriva.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies