Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Železnice SR dosiahli v prvom polroku zisk 11,5 milióna eur

Minulý týždeň zahynuli pod kolesami vlakov tri osoby. Ilustračné foto: Pixabay.com.

Železnice Slovenskej republiky za polrok zvýšili zisk oproti plánovaným výsledkom hospodárenia o 8,8 milióna eur.

BRATISLAVA 8. augusta (SITA) – Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) dosiahli v prvom polroku tohto roka zisk vo výške 11,5 mil. eur, čo je v porovnaní s plánovaným výsledkom hospodárenia viac o 8,8 mil. eur. Ako štátny správca železničnej infraštruktúry v utorok informoval, v čiernych číslach je už niekoľko rokov a vykazuje zisk.

Generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy priznal, že za týmto výsledkom sú nižšie náklady oproti plánu najmä v oblasti spotrebovaných nákupov a služieb. „Pozitívnym faktorom je dosiahnutie vyšších výnosov z úhrad za prístup k železničnej infraštruktúre a z predaja ostatných služieb, napríklad výnosy za technické služby, opravy, údržbu a revízie, zo vzdelávacích a školiacich akcií,“ povedal Erdössy.

Výnosy oproti plánu vzrástli, náklady klesli 

ŽSR zaznamenali v prvej polovici roka výnosy 229,1 mil. eur a oproti plánu ich zvýšili o 686 tis. eur. V nákladnej doprave zaznamenali nárast výkonov o 230 mil. hrubých tonových kilometrov (hrtkm), na ktorom sa podieľali menší nákladní dopravcovia. Naopak, v osobnej doprave evidovali nižšie výkony o 242 mil. hrtkm hlavne z dôvodu nižších výkonov súkromného dopravcu RegioJet, a.s., keďže v januári prestal prevádzkovať vlaky na trati Bratislava – Žilina – Košice a späť.

Náklady spoločnosti za polrok predstavovali 217,5 mil. eur a v porovnaní s plánovanými výdavkami boli nižšie o 8,1 mil. eur. Z toho osobné náklady dosiahli 109,2 mil. eur. „Nižšie čerpanie nákladov v oblasti opráv, spotrebovaných nákupov a služieb je dočasné a v nadväznosti na prebiehajúce verejné obstarávania a práce na modernizácii infraštruktúry bude čerpanie nákladov premietnuté v druhom polroku,“ priblížil Erdössy.

Železnice zamestnávajú necelých štrnásťtisíc ľudí

ŽSR mali k 30. júnu 13 793 zamestnancov. V zmysle schváleného podnikateľského plánu a v súlade s platnou zmluvou o prevádzkovaní železničnej infraštruktúry plánujú v tomto roku dosiahnuť vyrovnané hospodárenie.

Spoločnosť dosiahla v roku 2016 zisk 8,17 mil. eur, čo bolo medziročne o 52,5 % menej. Výnosy v objeme 466,54 mil. eur boli o 1 % nižšie a náklady vo výške 458,36 mil. eur vzrástli o 0,9 % oproti roku 2015. Počet zamestnancov ku koncu vlaňajška predstavoval 13 929 a medziročne klesol o 137.

Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Podnik má základné imanie 800,17 mil. eur.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 8. augusta 2017Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...