Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Železnice spúšťajú štipendijný program pre žiakov SOŠ

Európska komisia navrhla investície v objeme 1 mld. eur na 39 dopravných projektov s cieľom modernizovať železničnú sieť, rozvíjať infraštruktúru pre využívanie alternatívnych pohonných hmôt a podporiť vodnú dopravu. Ilustračné foto: Pixabay.com.

Železnice Slovenskej republiky chcú riešiť problém so získavaním zamestnancov v železničnej doprave a elektrotechnike.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) spúšťajú od septembra štipendijný program pre žiakov stredných odborných škôl. Na projekte budú spolupracovať so štyrmi školami. Cieľom projektu je motivovať mladých ľudí na štúdium v odborných profesiách, ktoré sú pre ŽSR dôležité. Informovala o tom hovorkyňa ŽSR Martina Pavliková.

Železnice chcú riešiť problém so získavaním zamestnancov v nosných profesiách v železničnej doprave a elektrotechnike. Pilotne najmä na západnom Slovensku, kde evidujú najväčší nedostatok zamestnancov. Osloviť chcú žiakov tretieho a štvrtého ročníka stredných odborných škôl, s ktorými majú podpísané rámcové zmluvy o vzájomnej spolupráci.

V školskom roku 2016/2017 budú spolupracovať so Strednou priemyselnou školou dopravnou v Trnave, Strednou odbornou školou technickou v Šuranoch, Strednou odbornou školou elektrotechnickou na Rybničnej ulici v Bratislave a Strednou odbornou školou informačných technológií na Hlinickej ulici v Bratislave.

Žiaci po dovŕšení 18 rokov môžu dostávať 100 eur mesačne počas školského roka. Podmienkou získania štipendia bude okrem veku aj študijný priemer do 2,5 z odborných predmetov, úspešné absolvovanie zdravotnej prehliadky a psychologického vyšetrenia. Žiak, ktorého do programu vyberú, musí splniť záväzok zamestnať sa na železniciach po skončení strednej školy na tri roky.

ŽSR aktuálne chýbajú odborní zamestnanci v oblasti dopravy – výpravca, signalista, dozorca výhybiek, vedúci posunu či výhybkár. V oblasti elektrotechniky a oznamovacej a zabezpečovacej techniky ŽSR hľadajú zamestnancov na pozície elektromontér pevných elektrických trakčných silnoprúdových zariadení a návestný majster. ŽSR plánujú v budúcnosti svoju spoluprácu a štipendijné programy rozšíriť na ďalšie stredné odborné školy ako aj na vysoké školy.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 17. augusta 2016Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...