Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Železničná spoločnosť Slovensko je pripravená nahradiť zrušené IC vlaky na trase Bratislava - Košice súkromného prepravcu RegioJet. Foto: SITA/Marko Erd
23. decembra 2016 15:17 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Zamestnancom ZSSK sa zvýšia mzdy o necelých 30 eur

Národný osobný vlakový dopravca sa dohodol so svojimi zamestnancami na novej kolektívnej zmluve.

Priemerné mzdy zamestnancov národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s., (ZSSK) sa zvýšia v priemere o 3,22 % bez započítania nadčasovej práce. Dohodli sa na tom na kolektívnom vyjednávaní zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov.

Podľa novej kolektívnej zmluvy dohodnuté zvýšenie predstavuje priemernú hodnotu 29,99 eura. „Priemerná mzda v ZSSK tak v budúcom roku dosiahne výšku 960,40 eur,“ informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Kolektívna zmluva bude platiť na roky 2017 až 2019

Kolektívne vyjednávanie medzi národným dopravcom ZSSK a zástupcami desiatich odborových organizácii začalo 26. októbra a trvalo 57 dní. Zamestnávateľ sa v úvode vyjednávania dohodol so zástupcami zamestnancov na zachovaní benefitov v kolektívnej zmluve na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Kolektívna zmluva s účinnosťou od 1. januára budúceho roku bude platná na roky 2017 až 2019.

„Teší ma dosiahnutá dohoda a konštruktívny prístup zástupcov zamestnancov k vyjednávaniu. Zlepšovanie pracovných aj platových podmienok musí ísť ruka v ruke so zvyšovaním produktivity práce,“ uviedol na margo dosiahnutej dohody generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK Filip Hlubocký.

Spoločnosť ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktoré si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.

Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005. Od polovice decembra 2016 vypravuje priemerne 1 445 vlakov denne. Z toho 203 diaľkových vlakov, 1 242 regionálnych a prímestských spojov, zastavuje na 690 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2 800 kilometroch tratí na Slovensku.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies