Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Železnice SR uhradia za výmenu izolátorov trakčného vedenia 15 mil. eur. Ilustračné foto: pixabay.com.
23. decembra 2016 14:57 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je podľa železníc unáhlené

Jedenásť odborových organizácií pri Železniciach Slovenskej republiky vyhlásilo štrajkovú pohotovosť, keďže sa im nepáči prístup vedenia spoločnosti ku kolektívnemu vyjednávaniu o podmienkach zvýšenia miezd v závislosti od vopred pridelených mzdových prostriedkov a prepúšťaním zamestnancov.

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) považujú vyhlásenie štrajkovej pohotovosti jedenástich odborových organizácií v podniku za unáhlené. Odborári v štátnom správcovi železničnej infraštruktúry sa tak rozhodli vo štvrtok, keďže sa im nepáči prístup vedenia spoločnosti ku kolektívnemu vyjednávaniu o podmienkach zvýšenia miezd v závislosti aj od zníženia počtu zamestnancov.

„Kolektívne vyjednávanie začalo 4. októbra predložením písomného návrhu Kolektívnej zmluvy ŽSR. Počas kolektívneho vyjednávania sa uskutočnilo šesť spoločných rokovaní a zatiaľ vyjednávanie nebolo ukončené,“ uvádza sa v stanovisku ŽSR zverejnenom v piatok na portáli podniku. Zo 41 prerokovávaných bodov nebola podľa spoločnosti zatiaľ dosiahnutá dohoda v troch.

Železnice podmieňujú nárats mzdy pridelenými prostriedkami a prepúšťaním zamestnancov

„Dôvodom štrajkovej pohotovosti je pre odborové centrály pôsobiace u ŽSR spôsob kolektívneho vyjednávania, kde nárast mzdy zamestnávateľ podmieňuje vopred pridelenými mzdovými prostriedkami a prepúšťaním zamestnancov ŽSR,“ oznámi odborári. Štrajkovú pohotovosť vyhlásili 22. decembra od 16:00. Železnice majú vyše štrnásťtisíc zamestnancov.

ŽSR tvrdia, že boli pri rokovaní ústretové, postupne navrhli zvýšenie tarifnej mzdy o 18 eur, 24 eur, 25 eur až 27 eur a zachovanie priemernej prémie roku 2016 pre zamestnancov v prevádzkových typových pozíciách. „Odborové organizácie žiadali rast tarifnej mzdy o 8 % a zvýšenie objemu prémií o 3 %, neskôr svoje požiadavky upravili za podmienky jednotného prémiového poriadku na rast tarifnej mzdy o 6 % a zachovanie objemu prémií z roku 2016,“ uviedli železnice.

Z ďalších výhod, s ktorými vedenie ŽSR súhlasilo, je znížený 36-hodinový pracovný čas turnusových zamestnancov na pracoviskách zaradených v nepretržitom pracovnom režime bez zníženia mzdy. Spoločnosť súhlasila aj s nárokom zamestnancov na dvanásť dní pre návštevu lekára alebo sprevádzanie rodinného príslušníka k lekárovi.

Takisto vyhovela požiadavke na odmenou 100 eur za každý odpracovaný kalendárny rok, ak zamestnanec využije riadny termín odchodu do dôchodku, ako aj na doplnenie odmeny zamestnancov pri životnom jubileu 50 a 60 rokov zamestnanca pri odpracovaní 30 až 35 rokov vo výške 600 eur a nad 35 rokov vo výške 700 eur.

Platnosť aktuálnej kolektívnej zmluvy bola predĺžená do 31. marca 2017

Platnosť aktuálnej kolektívnej zmluvy končí 31. decembra 2016, pričom vedenie ŽSR sa dohodlo s odborovými organizáciami o predĺžení jej platnosti do 31. marca 2017. „Keďže sa obe strany zatiaľ nedohodli, ďalším krokom bude vyjednávanie pred sprostredkovateľom. Snahou vedenia ŽSR je dospieť k dohode, avšak nie nátlakovými aktivitami, ale prostredníctvom relevantných argumentov a pri zvážení reálnych možností a najmä aktuálnej finančnej situácie ŽSR,“ uviedla spoločnosť.
Železnice Slovenskej republiky vznikli 1. januára 1993 a v Obchodnom registri SR sú zapísané od 31. decembra 1993 ako nástupca štátneho podniku. Na základe transformácie a reštrukturalizácie sa od 1. januára 2002 od ŽSR oddelila osobná a nákladná doprava. Spoločnosť má základné imanie 800,17 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies