Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prvý informatívny rozhovor o možnom vstupe spoločnosti Katex Technical Finans do spoločnosti Letisko Piešťany sa v pondelok konal v sídle Trnavského samosprávneho kraja. Foto: Letisko Piešťany
28. novembra 2016 17:14 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Výbor odporúča prerušiť valné zhromaždenie Letiska Piešťany

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár informoval, že poslanecký prieskum o hospodárení Letiska Piešťany, začatý koncom minulého týždňa, ešte nebol ukončený. Trnavský samosprávny kraj ako majoritný akcionár s 59,31 % akcií chce na valnom zhromaždení, zvolanom na 29. novembra, rozhodnúť o likvidácii letiska. 

Parlamentný výbor pre verejnú správu a regionálny rozvoj v pondelok odporučil prerušiť valné zhromaždenie spoločnosti Letisko Piešťany, a. s. do skončenia poslaneckého prieskumu. Ako informoval predseda uvedeného výboru a hnutia Sme rodina Boris Kollár, prieskum začatý koncom minulého týždňa ešte nebol ukončený. Trnavský samosprávny kraj ako majoritný akcionár s 59,31 % akcií chce na valnom zhromaždení, zvolanom v utorok 29. novembra, rozhodnúť o likvidácii letiska. „Chceme všetkých akcionárov spojiť a nájsť nejaké riešenie, aby sme Letisko Piešťany nemuseli likvidovať,“ povedal Kollár.

Prieskum zamerajú aj na dvoch menších akcionárov – Piešťany a rezort dopravy

Opoziční poslanci uskutočnili poslanecký prieskum o hospodárení stratového piešťanského letiska v piatok 25. novembra, ale stretli sa len so zamestnancami úradu Trnavského kraja. S predsedom kraja a zároveň šéfom predstavenstva letiska Tiborom Mikušom sa nestretli. Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) v pondelok uviedol, že poslanecký prieskum chcú zamerať aj na dvoch menších akcionárov letiska – mesto Piešťany (20,04 %) a Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (20,65 %).

„Dúfam, že sa nám podarí všetkých troch partnerov posadiť za stôl a vyriešiť situáciu možnej hroziacej likvidácie, ale aj privatizácie letiska, aby takto dôležitá infraštruktúra bola zachovaná, región o letisko neprišiel, letisko neprodukovalo dlh a malo zodpovedajúce vedenie,“ povedal Viskupič. „Ak predstavitelia na valnom zhromaždení vyhovejú odporúčaniu výboru, tak zajtra (v utorok) sa k scenáru likvidácie Letiska Piešťany nepristúpi,“ dodal. Viskupič uviedol, že plánujú pripraviť interpeláciu určenú ministerstvu dopravy o rozvoji celej letiskovej infraštruktúry na Slovensku.

Ministerstvo a ďalší akcionári by mali nájsť strategického partnera

Ministerstvo dopravy by podľa poslanca Miroslava Ivana (SaS) malo prevziať zodpovednosť a prispieť k riešeniu situácie piešťanského letiska. „Ministerstvo dopravy by malo prísť s návrhmi, ako z krátkodobého hľadiska pomôcť letisku, aby predišlo možnému konkurzu a hľadalo aj spolu s ďalšími partnermi strategického partnera pre Letisko Piešťany. Len to je možnosť, ako toto letisko zachrániť,“ povedal Ivan.

Kollár upozornil, že ak by piešťanské letisko išlo do likvidácie, už by sa neskôr nedalo obnoviť. Zároveň vyzval ministerstvo dopravy, aby letisku finančne pomohlo. Minister dopravy Árpád Érsek (Most – Híd) podľa Kollára v pondelok povedal poslancom, že ministerstvo dopravy ešte nezahlasuje za likvidáciu letiska, ale očakáva aj riešenie, pričom už nechce dávať letisku peniaze.

„Ak niekto z akcionárov nepríde s riešením, obávam sa, že k likvidácii letiska príde. Myslím si, že zajtra (v utorok) sa likvidácia neudeje, ale je to stále na stole, a preto sa snažíme všetci bojovať za to, aby sme letisko udržali,“ poznamenal Kollár. Trnavský kraj potrebuje k odsúhlaseniu likvidácie letiska aj podporu jedného z menšinových akcionárov, keďže potrebné sú dve tretiny hlasov.

Rezort je za zachovanie súčasnej siete regionálnych letísk

Ministerstvo dopravy tvrdí, že by bolo najlepšie, ak by sa podarilo zachovať súčasnú sieť regionálnych letísk na Slovensku, ktoré majú svoje opodstatnenie aj potenciál. „Či už je to pre samotný rozvoj regiónov a zvyšovanie ich atraktivity, nielen z pohľadu cestovného ruchu, ale aj potenciálnych investorov. Štát bol dokonca pripravený previesť svoje akcie na mesto alebo vyšší územný celok, ak by to prispelo k rozvoju letiska. Preto budeme veľmi pozorne počúvať, s akými návrhmi prídu spoločníci na valnom zhromaždení a následne sa rozhodneme, aký návrh podporíme,“ informovalo ministerstvo dopravy agentúru SITA.

Rezort dopravy ako minoritný akcionár Letiska Piešťany nemá zastúpenie v dozornej rade ani v predstavenstve tejto letiskovej spoločnosti. „Všetky majetkové úkony sú plne v kompetencii štatutárnych orgánov spoločnosti. Napriek tomu, samozrejme, máme informácie o zlej finančnej situácii na Letisku Piešťany,“ uviedlo ministerstvo dopravy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies