Stavebná produkcia vzrástla na najvyššiu úroveň, medziročne bola vyššia o štyri percentá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kritický stav stavebného sektora na Slovensku: ZSPS žiada podporu od vlády
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 11. októbra, 16:20

Stavebná produkcia v auguste tohto roka opäť zvýšila tempo rastu, významný progres dosiahla najmä inžinierska výstavba.

Výkony odvetvia v ôsmom mesiaci vzrástli na najvyššiu úroveň v roku, s objemom nad 660 miliónov eur boli medziročne vyššie o 4 %. Po zohľadnení sezónnych vplyvov produkcia stavebných firiem medzimesačne oproti tohtoročnému júlu klesla o 0,3 %.

Domáca stavebná produkcia

Štatistický úrad SR o tom v stredu informoval s tým, že výkony odvetvia v auguste podporil dvojciferný rast novej výstavby a dynamický, viac ako tretinový, nárast prác na inžinierskej infraštruktúre.

Rozhodujúca domáca stavebná produkcia vrástla štvrtý mesiac po sebe, pričom v auguste sa medziročne zvýšila o 5,4 % na 596 miliónov eur.

„Najvýznamnejší vplyv na jej rast malo zvýšenie novej výstavby vrátane rekonštrukcií a modernizácií o 10,8 %. Podielovo menej významné opravy a údržba boli medziročne nižšie o 7,5 %,“ uviedla hovorkyňa štatistikov Jana Morháčová.

Inžinierske stavby

Z hľadiska výrobného zamerania piaty mesiac v rade pretrvával medziročne vyšší objem prác na inžinierskych stavbách, vrátane výstavby ciest a diaľnic, a to o viac ako 40 %.

„Naopak, podielovo dominantná výstavba budov pokračovala medziročne nižším tempom a aktuálne v auguste je v poklese o 11,2 %. Ten pretrváva už šesť mesiacov v rade,“ priblížila Morháčová.

Práce stavebných firiem vykonané v zahraničí v ôsmom mesiaci pri objeme skoro 65 miliónov eur spomalili medziročne o 7 %, ich podiel na celkovej stavebnej produkcii dosiahol necelých 10 %.

Stavebné práce v zahraničí

Za osem mesiacov roka 2023 produkcia stavebníctva zaznamenala objem zhruba 4,26 miliardy eur, čo v stálych cenách zodpovedalo medziročnému nárastu o 1,1 %.

Domáca výstavba vrástla takmer o 2 % na 3,86 miliardy eur. Rástla najmä tuzemská nová výstavba – o 6,5 %, menšie opravy a údržba klesli o 7,4 %.

„V členení podľa výrobného zamerania od januára do augusta tohto roka v mínuse o 5,1 % skončila podielovo významnejšia výstavba budov, ale medziročný nárast o takmer 20 % vykázala stavebná produkcia realizovaná na inžinierskych stavbách,“ dodala Morháčová.

Objem stavebných prác v zahraničí za osem mesiacov dosiahol takmer 409 miliónov eur, čo je medziročne menej o 6,1 %.

Eurofondy

Domáce stavebníctvo podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka čoraz viac podporuje dočerpávanie eurofondov, ktoré sa prejavuje i v zrýchlení výstavby verejnej infraštruktúry.

„Medziročný rast stavebnej produkcie pri výstavbe infraštruktúry sa v auguste zrýchlil z 27,8 % až na 41,1 %, pričom v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom i po zohľadnení tradičnej sezóny zaznamenal nárast o približne 6 – 7 %,“ uviedol.

Chladnúci realitný trh

Veľkosťou menší segment výstavby infraštruktúry tak zatiaľ dokáže plne nahrádzať slabnúcu výstavbu budov.

„Výstavba budov čoraz viac naráža na chladnúci realitný trh a najskôr už i spomaľujúcu investičnú aktivitu v ekonomike, a to ako dôsledok kombinácie vyšších úrokových sadzieb, vysokých cien v ekonomike a fázy ekonomického cyklu,“ priblížil Koršňák.

Nové stavebné povolenia podľa neho pritom naznačujú, že tento trend by mohol pretrvať dlhšie a skorý obrat vo výstavbe budov sa zatiaľ nečrtá.

Výstavba verejnej infraštruktúry

Stavebníctvo by tento rok malo ťažiť najmä z výstavby verejnej infraštruktúry, ktorej očakávaný rozmach v minulom roku pribrzdili vysoké ceny a otváranie uzavretých zmlúv.

Analytik si myslí, že celkový efekt dočerpávania eurozdrojov bude výrazne menší ako sa pôvodne očakávalo, a to v dôsledku vysokých cien i presunu časti fondov na tlmenie energetickej krízy.

„Väčší zo segmentov stavebníctva, výstavba budov, bude čoraz viac zápasiť so slabnúcim dopytom v dôsledku nižšej investičnej aktivity v ekonomike. Domáce stavebníctvo tak najskôr, na rozdiel od našich pôvodných očakávaní, ani v tomto roku nakoniec nezaznamená masívnejší nárast aktivity,“ dodal Koršňák.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana MorháčováĽubomír Koršňák
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad SRUniCredit Bank