Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: SITA/Jozef Jakubčo.
19. júla 2018 13:49 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Vodičov v Bratislave je nedostatok, v MHD by mali šoférovať Ukrajinci

V Dopravnom podniku Bratislava pracuje 1 452 vodičov, z toho 82 žien, do optimálneho stavu chýba ešte približne päťdesiat ľudí.

BRATISLAVA – Pre nedostatok vodičov v bratislavskej mestskej hromadnej doprave (MHD) by mali šoférovať Ukrajinci. V súčasnosti pracuje v Dopravnom podniku Bratislava, a. s. (DPB) 1 452 vodičov, z toho 82 žien. Do optimálneho stavu by však dopravca potreboval obsadiť na pozíciu vodiča MHD ešte približne päťdesiat ľudí. 

Ako vo štvrtok na brífingu informoval riaditeľ úseku generálneho riaditeľa DPB Marián Áč, záujem o prácu vodiča verejnej dopravy je veľmi nízky, nových zamestnancov tak hľadajú aj za hranicami Slovenska. V súčasnosti je nábor vodičov z Ukrajiny, dopravný podnik spolupracuje s tromi agentúrami, ktoré zabezpečujú celý proces od náboru až po vybavenie potrebných formalít.

Priemerná mzda vodiča MHD dosiahla 1 253 eur

Vodiči v MHD chýbajú dlhodobo. „Uchádzačom stačí vodičský preukaz skupiny B, o zvýšenie kvalifikácie potrebnej na vedenie vozidiel sa už postaráme my. Zamestnanecké istoty garantuje kolektívna zmluva, za príkladnú službu sú vodiči odmeňovaní, zohľadňujú sa aj odpracované roky. Garantujeme tiež rovnaké podmienky pre mužov aj ženy,“ uviedol Áč. Priemerná mzda vodiča MHD sa za minulý rok dostala na úroveň 1 253 eur.

Ilustračné foto: SITA/Diana Černáková.

Náborový príspevok pre vodičov s oprávnením skupiny D

Pre nových vodičov ponúka DPB náborový príspevok tritisíc eur, platí to však len pre tých vodičov autobusov a trolejbusov, ktorí majú vodičské oprávnenie skupiny D. Mestský dopravca chce nových vodičov prilákať aj zvýhodneným cestovným pre každého zamestnanca Dopravného podniku Bratislava a jeho rodinných príslušníkov. Prilákať by ich tiež mohol finančný príspevok na ubytovanie pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na miesto trvalého bydliska. Všetky podrobné informácie pre záujemcov o post vodiča MHD zverejňuje podnik na svojej oficiálnej webovej stránke.

Foto: SITA/DPB.

Pomôcť by mal pokles veku vodičov vo verejnej preprave

DPB tiež pripomína, že by chceli zníženie minimálneho veku vodičov na Slovensku. Zmena legislatívy by priniesla stanovenie dolnej vekovej hranice na vydávanie vodičských oprávnení na verejnú prepravu osôb z pôvodných 24 na 21 rokov. „Zmena regulácie pomôže k riešeniu problémov, ktoré súvisia s nedostatkom vodičov, s ktorým nebojujeme len my, ale aj iní dopravcovia,“ povedal Marián Áč.

Bratislavský mestský dopravca má z celkového množstva 1 452 vodičov 892 vodičov autobusov, z toho 22 žien. Električky majú 291 vodičov, z toho 59 žien a v trolejbusoch jazdí 269 vodičov trolejbusov, z toho jedna vodička.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame