Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kniha
Foto: GettyImages
1. marca 2019 11:00 Železničná doprava od menasaDoprava.sk

Vo vlakoch budú na budúci týždeň požičiavať knihy

Od 4. do 10. marca si prídu na svoje nielen milovníci kníh. Vo vybraných vlakoch ZSSK si totiž každý bude môcť bezplatne požičať a prečítať knihu, pričom má na výber z približne 30 kníh rôznych titulov a žánrov.

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) totiž pripravuje v spolupráci s Asociáciou slovenských knižníc podujatie s názvom Týždeň slovenských knižníc. Záštitu nad projektom v roku 2019 prevzala ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ambasádorom je aj tento rok Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla. ZSSK je jedným z partnerov.

Ako uviedol hovorca ZSSK Tomáš Kováč, knihy nájdu cestujúci v špeciálnych stojanoch v reštauračnom vozni v ôsmich „šesťstovkových“ rýchlikoch, ktoré premávajú medzi Bratislavou a Košicami. O prebiehajúcej akcii ich bude prostredníctvom rozhlasu informovať aj vlakový personál.

„Cestujúcim dôverujeme, že knihu, ktorú si požičali, vrátia, aby bola k dispozícii aj pre ďalších záujemcov,“ poznamenal Kováč.

Knihy vyberali dôkladne

Okrem toho môžu cestujúci vo vlakoch ZSSK stretnúť tzv. knižné hliadky. Ide o dobrovoľníkov, ktorí čítajúcich, pristihnutých s knihou alebo novinami, odmenia záložkou Knižná hliadka. Vďaka nej získajú „knihomoli“ zľavu na nákup kníh v sieti kníhkupectva Martinus, zmluvného partnera projektu.

„Knihy sa vybrali tak, aby žánrom i rozmerom zodpovedali účelu. Ide predovšetkým o menšie knihy a kratšie literárne útvary – poviedky, novely, literatúra faktu, ale nájde sa tam aj detská literatúra. Pripravené budú knihy od súčasných slovenských i populárnych svetových autorov, knihy o cestovaní i tituly so športovou tematikou,“ uviedla podpredsedníčka Slovenskej asociácie knižníc Daniela Tóthová.

Knihy.jpg
Foto: Pixabay.com

Týždeň slovenských knižníc, ktorý sa nesie v znamení hesla „Knižnice pre všetkých“, si množstvom sprievodných aktivít pripomína tradíciu marca – mesiaca knihy.

Podujatie sa snaží spropagovať význam čítania, podporovať a prezentovať knihy, knižnice i knižnú kultúru. Po celom Slovensku je v súčasnosti takmer 4 000 registrovaných knižníc, ktoré vo svojich fondoch ukrývajú približne 40 miliónov zväzkov kníh.

Prehľad vlakov, v ktorých si cestujúci môžu požičať knihy:

  • R 600 MILA SEDITA (Košice 04:07 – Bratislava hl. st. 09:47)
  • R 602 Čingov (Košice 06:07 – Bratislava hl. st. 11:47)
  • R 604 Dargov (Košice 08:07 – Bratislava hl. st. 13:47)
  • R 606 Liptov (Košice 10:07 – Bratislava hl. st. 15:47)
  • R 607 ANDREA SHOP.SK (Bratislava hl. st. 12:13 – Košice 17:53)
  • R 609 Spišan (Bratislava hl. st. 14:13 – Košice 19:53)
  • R 611 FIXINELA (Bratislava hl. st. 16:13 – Košice 21:53)
  • R 613 TERMIX NIKA (Bratislava hl. st. 18:13 – Košice 23:53)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame