Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vlaky zadarmo stáli viac, ako štát predpokladal

Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Železnice Slovenskej republiky majú do januára budúceho roka posúdiť vplyv prípadnej eliminácie 234 kilometrov tratí s nízkym využitím bez osobnej dopravy a ďalších 91 km tratí s minimálnou osobnou dopravou. Ilustračné foto: SITA/Marko Erd

Štát pôvodne odhadoval náklady 12 miliónov eur na zavedenie sociálnych zliav. Opatrenie si podľa rezortu dopravy vyžiadalo 14 miliónov eur. 

Cena za zavedenie sociálnych zliav pre dôchodcov a študentov na cestovanie vo vlakoch je niečo viac ako 14 miliónov eur. Ako informovala v piatok hovorkyňa Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Karolína Ducká, pôvodne štát náklady na toto opatrenie odhadoval na 12 miliónov eur.

„Výrazným pozitívom opatrenia je nárast záujmu o železničnú dopravu, ktorá patrí medzi najmodernejšie, najekologickejšie a najbezpečnejšie spôsoby prepravy. Štátny dopravca medziročne prepravil o takmer desať miliónov ľudí viac,“ zhodnotila Ducká.

Každé podobné opatrenie má podľa ministra dopravy Romana Brecelyho svoje prínosy a náklady. „Dnes vieme na základe reálnych čísel zhodnotiť, že toto opatrenie malo svoj zmysel a v najbližšom čase ho určite nebudeme rušiť. Aj v budúcnosti chceme robiť všetko pre to, aby stále viac a viac ľudí cestovalo vlakom,“ povedal šéf rezortu.

Výpadok tržieb štátneho dopravcu vo vlakoch vedených v zmluve vo verejnom záujme bol medziročne 14,33 milióna eur. Zvýšenie zľavy na týždenné a mesačné lístky vo vlakoch na úroveň 50 % z ceny bežného predplatného malo podľa ministerstva, naopak, pozitívny dopad na hospodárenie ZSSK.

Vďaka zvýšenému záujmu o tieto lístky v konečnom dôsledku narástli podľa rezortu aj tržby z tohto typu produktu o takmer 400-tisíc eur.

Zavedenie sociálnych zliav pre študentov a dôchodcov sa podpísalo aj pod rast záujmu o cestovanie vlakom. Medziročne len ZSSK prepravila o 9,987 milióna ľudí viac, čo je nárast o približne 21 percent.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 15. júla 2016Zdroj SITA
K téme ,

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...