Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
28. marca 2018 18:43 Nezaradené od Nasa DopravaSITA

Vláda schválila návrh dohody s Poľskom o prepojení rýchlostných ciest R4 a S19

Schválenie dohody o mieste prepojenia rýchlostných ciest R4 a S19 na slovensko-poľskej štátnej hranici medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek umožní ich ďalšiu projektovú prípravu v oboch krajinách.

BRATISLAVA – Vláda SR schválila návrh na uzavretie dohody s vládou Poľska o mieste prepojenia rýchlostných ciest R4 a S19 na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Vyšný Komárnik a Barwinek. Schválenie dohody umožní ďalšiu projektovú prípravu rýchlostných ciest v oboch krajinách. Návrh na rokovanie vlády v stredu predložil minister dopravy a výstavby Arpád Érsek.

„Nový hraničný priechod bude mať parametre umožňujúce dopravu osobných a nákladných vozidiel bez obmedzenia. Predpokladá sa, že na rýchlostnú cestu R4 bude presmerovaná najmä tranzitná nákladná doprava zo súčasnej cesty prvej triedy č. 21,“ informoval rezort dopravy. Návrh textu dohody bol odsúhlasený s poľskou stranou na úrovni expertov pre cestnú infraštruktúru na spoločnom rokovaní 28. apríla 2017 v Krakove.

Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.

Prepojenie rýchlostných ciest R4 a S19 je súčasťou severojužného prepojenia TEN-T medzi Poľskom a Maďarskom a zároveň je súčasťou cesty Via Carpatia. „Jeho realizáciou sa vytvorí kapacitné cestné spojenie na tomto významnom tranzitnom ťahu, zvýši sa bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, zníži záťaž obyvateľstva negatívnymi vplyvmi z dopravy,“ vyplýva z predkladacej správy k návrhu na uzavretie dohody.

Vybudovanie celého ťahu Via Carpatia pozdĺž východnej hranice Európskej únie podľa ministerstva dopravy umožní priame cestné spojenie Baltického mora s Čiernym morom, rozvoj hospodárskej spolupráce a turizmu zúčastnených krajín a najmä rozvoj menej rozvinutých regiónov z dôvodu chýbajúcej infraštruktúry.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame