Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesty - rekonštrukcia
Ilustračné foto: SITA/Milo Fabian.
9. apríla 2019 15:11 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Vláda poskytne krajom návratnú finančnú pomoc na rekonštrukciu ciest

Premiér Peter Pellegrini na výjazdovom rokovaní vlády v Medzilaborciach potvrdil, že jeho kabinet vyčlení pre samosprávne kraje peniaze vo výške 55 miliónov eur. 

Vláda poskytne krajským samosprávam návratnú finančnú pomoc na rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy. Potvrdil to na výjazdovom rokovaní v Medzilaborciach premiér Peter Pellegrini s tým, že krajom jeho kabinet peniaze požičia za výhodných podmienok.

Peniaze na cesty pre tri kraje

Premiér tieto podmienky nespresnil, ale pripomenul, že vláda obdobne postupovala v prípade Prešovského samosprávneho kraja pred istým časom. Na rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy v Žilinskom, Trnavskom a Banskobystrickom samosprávnom kraji poputuje 55 miliónov eur, pričom najväčšiu časť dostane samospráva v Banskej Bystrici, kde si prilepšia o 25 miliónov.

Cesty
Ilustračné foto: SITA/Radoslav Maťaš.

Špeciálne podmienky pôžičky

Kraje musia peniaze využiť výlučne na opravy ciest či cestnej infraštruktúry. „Zaoberali sme sa dnes vážne aj cestami druhej a tretej triedy. Slovenským samosprávam sme ochotní požičať značné sumy peňazí za špeciálnych podmienok, ktoré by nedostali v žiadnom bankovom dome, ani na finančnom trhu a pomohli im tak naštartovať masívnejšiu rekonštrukciu cestnej infraštruktúry,“ povedal premiér na výjazdovom rokovaní vlády.

Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini na výjazdovom rokovaní vlády v Medzilaborciach. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

Pomoc už využil Prešovský kraj

Pellegrini tiež pripomenul, že obdobne pomohol jeho kabinet Prešovskému samosprávnemu kraju pred istým časom. Vláda identickú pomoc odobrila v prípade ďalších troch krajov.

Žilinský samosprávny kraj dostane návratnú finančnú pomoc 15 miliónov eur, Trnavský samosprávny kraj rovnako 15 miliónov eur. Najväčšia finančná injekcia bude pre Banskobystrický samosprávny kraj, ktorý na rekonštrukciu ciest druhej a tretej triedy dostane 25 miliónov eur.

Peniaze nemôžu kraje využiť podľa vlastného uváženia mimo rekonštrukcie ciest. „Finančné zdroje musia samosprávy vynaložiť výlučne na opravy ciest druhej a tretej triedy,“ uzavrel Pellegrini.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame