Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
20. septembra 2018 17:29 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Veľký nedostatok pilotov v Európe sťažuje predaj súkromných lietadiel

Londýnska spoločnosť Colibri Aircraft predpokladá, že problém s nedostatkom pilotov sa ešte zhorší. Letecké spoločnosti totiž svojich vyslúžilých pilotov nahrádzajú pilotmi z odvetvia súkromného letectva.

Veľký nedostatok pilotov v odvetví súkromného letectva v Európe sťažuje predaj lietadiel. Vlastníci súkromných lietadiel totiž nie sú schopní využiť lietadlo vtedy, keď ho potrebujú. Upozornila na to vo štvrtok londýnska spoločnosť Colibri Aircraft, ktorá sa špecializuje na predaj, nákup a marketing súkromných lietadiel.

Zároveň predpokladá, že problém s nedostatkom pilotov sa ešte zhorší, keďže letecké spoločnosti svojich vyslúžilých pilotov nahrádzajú pilotmi zo súkromného letectva. Situáciu zhoršuje to, že európskych pilotov aktuálne lákajú rastúce trhy v Ázii, na Strednom východe a v iných krajinách.

Problémy s pilotmi pre malé lietadlá

Spoločnosti venujúce sa správe malých lietadiel podľa členov Colibri Aircraft majú problémy so zabezpečením pilotov zhruba v siedmich prípadoch z desiatich. „Európa do roku 2034 potrebuje približne 95 tisíc nových komerčných pilotov. Mnoho leteckých spoločností hľadá nových pilotov práve v odvetví súkromného letectva, čo má za následok rastúci nedostatok pilotov na trhu,“ povedal výkonný riaditeľ Colibri Aircraft Oliver Stone.

Výkonný riaditeľ Colibri Aircraft Oliver Stone. Foto: colibriaircraft.com.
Vyššia mzda pilotom – najjednoduchšie riešenie

Nedostatok pilotov je kombináciou niekoľkých faktorov, vrátane zákonného odchodu do dôchodku pilotov vo veku 65 rokov, ako aj rastúceho dopytu po pilotoch najmä v Ázii a na Strednom východe. Najjednoduchším riešením pre majiteľov lietadiel je podľa Colibri Aircraft vyššia mzda pre pilotov, ktorých by zároveň mali mať aspoň troch na plný úväzok. Ďalšou možnosťou je zvážiť využitie operátora pre zabezpečenie posádky.

„Vlastníctvo súkromného lietadla by malo život uľahčovať, no súčasná dostupnosť posádok je problém, ktorý vlastníctvo a užívanie lietadla značne komplikuje. Treba ho pred kúpou zvážiť,“ dodal Stone. Spoločnosť Colibri Aircraft založil Oliver Stone v roku 2011 v Londýne, od roku 2013 má zastúpenie aj v Bratislave.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame