Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
11. decembra 2017 11:30 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

V Poprade plánujú postaviť ďalšiu okružnú križovatku za viac ako 1,1 milióna eur

Na v poradí siedmu kruhovú križovatku sa poskladajú mesto a súkromná spoločnosť. 

POPRAD 11. decembra (SITA) – V Poprade sa plánuje výstavba ďalšej okružnej križovatky, a to v tesnej blízkosti nákupného centra Kaufland na juhu mesta. Pôjde o združenú investíciu mesta a spoločnosti Slovnaft. Celková cena realizácie je odhadovaná na základe spracovanej štúdie na viac ako 1,1 milióna eur. Spolufinancovanie vo výške 400-tisíc eur schválili poslanci počas minulotýždňového zasadnutia mestského zastupiteľstva.

„Celá kruhová križovatka je súčasťou navrhnutého vonkajšieho dopravného okruhu mesta, je to, samozrejme, zafixované aj v územnom pláne. Je tiež súčasťou dopravného riešenia na sídliskách Juh, zabezpečí plynulosť premávky a hlavne zabezpečí bezpečnosť premávky v danej lokalite,“ uviedol pre agentúru SITA Ľuboslav Mlynarčík, vedúci odboru urbanizmu a priestorového plánovania na Mestskom úrade v Poprade. Plánovaná okružná križovatka by mala byť v Poprade už v poradí siedmou.

Miesto s častým výskytom dopravných nehôd

Križovatka na osi cesty č. I/66 tvorí prirodzený komunikačný vstup do mesta a je tranzitnou trasou v smere Maďarsko-Poľská republika. „Je situovaná v lokalite s výrazným pohybom automobilovej dopravy, s kolíznymi napojeniami na miestne komunikácie a na vstupy k významným subjektom, ktoré sú vybavené vysokým stupňom statickej dopravnej záťaže,“ informoval Mlynarčík. Je to aj miesto s častým výskytom dopravných nehôd.

Ilustračné foto: SITA/Marko Erd.

Investor zohľadnil aj požiadavky mesta 

Ako vyplýva z materiálov mesta, existujúca spracovaná projektová dokumentácia riešila súkromné záujmy investorov v jej tesnej blízkosti. „Využili sme možnosť, že investor sa rozhodol túto križovatku stavať, respektíve uvažoval o jej výstavbe, a to tak, že sme ho požiadali, aby zohľadnil aj požiadavky mesta, ktoré má z hľadiska územného plánu. To sa aj stalo, investor nám vyšiel na sto percent v ústrety,“ vysvetlil vedúci odboru urbanizmu.

Zmena stavby bola dohodnutá tak, aby reflektovala záujmy mesta v tomto území a celková koncepcia bola spracovaná s ohľadom na potreby mestského dopravného systému, navrhnutého v Územnom pláne mesta.

Okružnú križovatku nedávno otvorili neďaleko autobusovej stanice

Len koncom novembra otvorili v Poprade okružnú križovatku ulíc Slovenského odboja a Hraničnej pri obchodnom centre neďaleko autobusovej stanice. Zámerom bolo zabezpečiť zmenu organizácie dopravy, zvýšiť bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v najkritickejšej lokalite mesta. Išlo o združenú investíciu mesta a Prešovského samosprávneho kraja za necelých 345-tisíc eur.

Ešte počas prázdnin pribudol v blízkosti križovatky jeden menší kruhový objazd v prieťahu mesta na križovatke ulíc Slovenského odboja a Karpatskej. V podobnom duchu mesto nechalo vlani prestavať križovatky ulíc Ludvíka Svobodu, Mládeže a Rázusova na sídlisku Juh pri Kostole sv. Cyrila a Metoda.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame