Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ponitrianska cyklomagistrála povedie zo severu na juh, od Topoľčian cez Nitru k sútoku rieky Nitry s Váhom. Ilustračné foto: SITA/Milo Fabian.
27. novembra 2017 18:36 Ostatné od Nasa DopravaSITA

V mestách a obciach pribudnú ďalšie nové cyklotrasy

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vyhodnotilo druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie. V druhom kole bolo podporených štrnásť projektov cyklistickej infraštruktúry za 5,87 mil. eur.

BRATISLAVA 27. novembra (SITA) – V mestách a obciach na Slovensku pribudnú ďalšie nové cyklotrasy. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV) vyhodnotilo druhú sériu žiadostí o nenávratné finančné prostriedky zo zdrojov Európskej únie. Ako rezort v pondelok informoval, v druhom kole bolo podporených štrnásť projektov cyklistickej infraštruktúry za 5,87 mil. eur.

Podporu získalo doteraz 43 projektov z celého Slovenska, pričom z prostriedkov EÚ pôjde na rozvoj cyklodopravy celkovo 81,8 mil. eur v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Skúsenosti z Európy sú v prospech cyklodopravy

„Chceme zdravšie a čistejšie mestá, preto podporujeme alternatívne riešenia dopravy. Skúsenosti z iných európskych miest hovoria jednoznačne v prospech cyklistickej dopravy,“ povedala ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná.

„Bicykle neznečisťujú ovzdušie, nespôsobujú hluk a nevytvárajú zápchy. S bicyklom sa dá ľahko zaparkovať a pohybom prospievame aj nášmu zdraviu,“ uviedla. Ministerstvo v decembri minulého roka vyhlásilo cez IROP výzvu na zvyšovanie atraktivity a prepravnej kapacity nemotorovej dopravy, hlavne cyklistickej, na celkovom počte prepravených osôb.

Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná. Foto: SITA/Diana Černáková.

V treťom kole predložili 31 projektov za takmer 18 milliónov eur

Výzva s alokáciou 81,8 mil. eur je zameraná na obnovu a rekonštrukciu už existujúcich a budovanie nových cyklistických komunikácií, výstavbu doplnkovej cyklistickej infraštruktúry, a tiež na propagáciu a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti. „Do druhého hodnotiaceho kola výzvy, ktoré bolo uzavreté v júni, bolo doručených 21 projektov v celkovom objeme 8,61 mil. eur. Ministerstvo schválilo štrnásť projektov v celkovom objeme 5,87 mil. eur zo zdrojov EÚ,“ priblížil generálny riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja agrorezortu Marek Mitošinka. Doteraz bolo v troch kolách na ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka predložených 87 žiadostí za 37,72 mil. eur.

Do tretieho kola, ktorého uzávierka bola 21. septembra, bolo predložených 31 projektov v hodnote 17,69 mil. eur. Aktuálne trvá administratívne overovanie predložených žiadostí. Jednotlivé hodnotiace kolá výzvy prebiehajú v trojmesačnom cykle až do vyčerpania alokácie na jednotlivé regióny. Uzávierka štvrtého kola je 21. decembra tohto roka a k dispozícii je ešte 44,11 mil eur.

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Ilustračné foto: Pixabay.com.Ilustračné foto: pixabay.com.

Projekty môžu predkladať samosprávy, mimovládky, osobní dopravcovia

V rámci výzvy na cyklotrasy sú oprávnení predkladať projekty obce, samosprávne kraje, mimovládne organizácie a subjekty poskytujúce pravidelnú verejnú osobnú dopravu. Oprávnenými výdavkami sú rekonštrukcia, modernizácia a výstavba infraštruktúry pre nemotorovú dopravu, propagácia a zvyšovanie atraktivity cyklistickej dopravy vo verejnosti.

Žiadať finančné prostriedky je možné aj na budovanie prvkov upokojovania dopravy, ako napríklad pešie zóny, zdieľané priestory či napríklad vylúčenie individuálnej automobilovej dopravy z ulíc. Z výzvy je tiež možné podporiť zvyšovanie bezpečnosti zraniteľných účastníkov cestnej premávky, ako je odstraňovanie úzkych miest v pešej doprave či odstraňovanie bariér pri prestupovaní.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies