Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.
8. januára 2019 23:27 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

V Krupine verejne prerokujú správu k výstavbe rýchlocesty R3 Zvolen – Šahy

Výstavba rýchlostnej komunikácie sa má začať v júni 2024 a ukončená má byť o tri roky neskôr.

Verejné prerokovanie správy o výstavbe rýchlostnej cesty R3 Zvolen – Šahy a jej vplyvoch na životné prostredie sa uskutoční vo štvrtok 10. januára v kine Kultúra v Krupine.

Ako informoval primátor Krupiny Radoslav Vazan, toto stretnutie sa týka roky odkladanej výstavby obchvatu mesta. Spoločné verejné stretnutie iniciovala Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a okrem jej zástupcov sa na ňom zúčastnia aj predstavitelia krupinskej samosprávy a dotknutých obcí Babiná a Bzovík.

Záverečné prerokovanie správy 

Spoločné záverečné prerokovanie správy sa uskutoční v pondelok 14. januára, tiež v kine Kultúra v Krupine, pričom sa ho zúčastnia dotknuté obce na celej trase predpokladanej výstavby R3 Zvolen – Šahy, zástupcovia ministerstiev a ďalších zainteresovaných štátnych, krajských a okresných úradov. Pozvanie dostali aj zástupcovia verejnosti, a to splnomocnenec občianskej iniciatívy z Krupiny Kamil Gregáň, Združenie Slatinka zo Zvolena a ďalší.

Ilustračné foto: SITA/Radoslav Maťaš.
Najvýhodnejší modrý variant

Ako uvádza záverečné zhrnutie predloženej správy, účelom realizácie navrhovanej rýchlostnej cesty R3 Zvolen – Šahy je vybudovanie kapacitnej, rýchlej, bezpečnej a plynulej cesty s vysokým technickým a prevádzkovým komfortom pre zabezpečenie súčasných a výhľadových dopravných nárokov, prijateľných z hľadiska vplyvov na životné prostredie, ako aj plánovaného rozvoja dotknutých sídelných útvarov. Plánovaná trasa komunikácie má byť umiestnená na území Banskobystrického a Nitrianskeho kraja v okresoch Zvolen, Krupina a Levice.

Trasa bola navrhovaná v niekoľkých variantoch, pričom odporučený ako najvýhodnejší je v správe takzvaný modrý variant s dĺžkou 69,78 kilometra. Začiatok tohto úseku R3 by bol v križovatke Budča, pričom nadväzuje na prevádzkovaný úsek rýchlostnej cesty R1. Výstavba by mala začať v júni 2024 a ukončená má byť o tri roky.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame