Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dopravný podnik mesta Košice v spolupráci so spoločnosťou Google spustili v Košiciach funkciu Verejná doprava na mapách Google. Foto: dpmk.sk.
10. novembra 2017 18:40 Ostatné od Nasa DopravaSITA

V Košiciach v sobotu sprejazdnia križovatky na triede SNP so Šafárikovou, Ružínskou, Popradskou

Frekventovanú križovatku Trieda SNP – Ipeľská plánujú stavbári uzavrieť cez víkend. 

KOŠICE 10. novembra (SITA) – Koľajové prejazdy na križovatkách Triedy SNP so Šafárikovou triedou a Ružínskou ulicou v Košiciciach, ktoré boli doposiaľ uzavreté pre modernizáciu električkových tratí, v sobotu dopoludnia stavbári otvoria pre osobnú dopravu.

Stavbári otvoria aj koľajové prejazdy a cestu z Popradskej ulice k amfiteátru. Podľa riaditeľa košického závodu spoločnosti Eurovia SK Štefana Bálinta v ten istý deň popoludní stavbári začnú uzatvárať koľajový prejazd na frekventovanej križovatke Triedy SNP s Ipeľskou ulicou. Informuje o tom internetová stránka mesta.

„Prepichy“ umožnia vodičom prejazd koľajiskom

Spoločnosť Eurovia SK tieto práce robí v rámci druhej etapy rekonštrukcie košických električkových tratí. Na prejazde z Popradskej k amfiteátru stavbári vozovku rozšírili o jeden pripájací jazdný pruh v takej dĺžke, aby mohli za sebou zastať viaceré vozidlá a následne sa po prejazde koľajníc zaradiť do jazdného pruhu k amfiteátru.

Na križovatke Triedy SNP s Ipeľskou ulicou je situácia zložitejšia, pretože ide o jednu z najfrekventovanejších košických križovatiek a v jej blízkosti je univerzitná nemocnica. Po vzájomnom hľadaní riešenia všetkých zúčastnených, a so súhlasom krajského dopravného inšpektorátu, sprejazdní Eurovia z oboch strán uzavretej križovatky takzvané „prepichy“. Tie umožnia vodičom prejazd koľajiskom, a vrátenie sa do pôvodného smeru za križovatkou.

Medzi križovatkou a „prepichmi“ sprejazdnia dva pruhy

Zároveň sa Eurovia zaviazala, že v úseku medzi križovatkou a „prepichmi“ sprejazdní dva jazdné pruhy. Pravý jazdný pruh tak bude prejazdný v priamom smere, ľavý bude odbočovací na koľajisko. „Prepichy“ budú slúžiť pre celú premávku. Ak by došlo k nejakým ťažkostiam a mali by problémy vozidlá dopravného podniku či záchranárskych zložiek, „prepichy“ by ostali vyhradené iba pre ne.

Modernizácia tratí má skončiť na budúci rok v lete

Druhá etapa modernizácie košických električkových tratí je rozdelená na osem samostatných častí, ktoré stavbári robia postupne, pričom práce majú skončiť v auguste 2018. Celkové náklady na rekonštrukciu sú 90 miliónov eur, z ktorých mesto získalo podstatnú časť z eurofondov.

Stavebné práce budú zahŕňať kompletnú výmenu električkového zvršku i spodku, koľajníc v dĺžke vyše 26 kilometrov a trakčného vedenia v celkovej dĺžke takmer 18 kilometrov, ako aj ochranu inžinierskych sietí, ktoré tieto električkové trate križujú. Postavené budú aj nové meniarne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame