Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stratolaunch.jpg
Foto: Stratolaunch
15. apríla 2019 11:01 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Úspešne otestovali lietadlo, z ktorého budú štartovať rakety

Lietadlo má dva trupy, šesť motorov a rekordné rozpätie krídel 117 metrov. Do priestoru medzi jeho dvoma trupmi sa zmestia až tri rakety.

V Spojených štátoch v sobotu prvýkrát úspešne otestovali nové lietadlo Stratolaunch, ktoré by sa malo v budúcnosti používať na vynášanie rakiet do stratosféry. Ide o projekt spoluzakladateľa Microsoftu Paula G. Allena, ktorý zomrel v októbri minulého roku na rakovinu.

Lietadlo, ktoré má dva trupy, šesť motorov a rekordné rozpätie krídel 117 metrov, odštartovalo v sobotu z Mohavskej púšte. Vo vzduchu bolo dve a pol hodiny. Dosiahlo výšku 5 181 metrov a maximálnu rýchlosť 304 kilometrov za hodinu.

Pôvodne chceli vyrábať aj vlastné rakety

Bola to pre mňa veľmi emotívna chvíľa, vidieť vzlietnuť tohto obrovského vtáka a vidieť, ako sa pred mojím zrakom napĺňa sen Paula Allena,“ vyhlásil po úspešnom lete riaditeľ Stratolaunch Systems Corp. Jean Floyd.

Po štarte som zašepkal ‚ďakujem‘ smerom k Paulovi za to, že mi umožnil byť súčasťou tohto významného úspechu,“ dodal šéf firmy.

Firma Stratolaunch sa len nedávno vzdala myšlienky, že bude vyrábať aj vlastné rakety. Rozhodla sa, že bude do stratosféry vynášať rakety Pegasus-XL spoločnosti Northrop Grumman.

Na jedno lietadlo Stratolaunch, do priestoru medzi jeho dvoma trupmi, sa naraz zmestia až tri takéto rakety. Tie by malo lietadlo vyniesť do výšky 10 668 metrov, kde aktivujú svoje vlastné motory a odštartujú na orbitu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame