Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislava - doprava
Doprava v Bratislave. Foto: mesto Bratislava.
25. marca 2019 19:29 Cestná doprava od Nasa DopravaNasaDoprava.sk

Úrad pre verejné obstarávanie udelil Bratislave pokutu za zimnú údržbu takmer 390-tisíc eur

Dôvodom je porušenie zákona pri obstarávaní zimnej údržby pozemných komunikácií, ktoré zabezpečovalo predchádzajúce vedenie hlavného mesta na čele s primátorom Ivom Nesrovnalom.

Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) udelil Bratislave pokutu za porušenie zákona pri obstaraní zimnej údržby, ktorú zabezpečovalo predchádzajúce vedenie hlavného mesta na čele s primátorom Ivom Nesrovnalom. Úrad vyčíslil pokutu vo výške 388-tisíc eur s tým, že pokiaľ mesto bude súhlasiť so všetkými zistenými skutočnosťami, pokuta sa v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní zníži o 50 percent na 194-tisíc eur.

Ako v pondelok informovalo hlavné mesto, o zazmluvnení zimnej údržby boli pochybnosti už od začiatku. Verejné obstarávanie, ktoré predchádzalo spornému rokovaciemu konaniu, sa neskončilo, keďže jediný uchádzač pre pochybnosti o priebehu obstarávania odmietol podpísať zmluvu s mestom a sám podal námietku.

Mesto zaplatí nižšiu pokutu

„V časovej tiesni, aby bola vôbec zabezpečená nejaká zimná údržba, predchádzajúce vedenie mesta následne zvolilo rokovacie konanie, vybralo dve firmy, ktoré v súčasnosti pre mesto zimnú údržbu zabezpečujú,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Pre pochybenia v rokovacom konaní sa súčasné vedenie mesta rozhodlo rešpektovať rozhodnutie ÚVO a uprednostniť zaplatenie nižšej pokuty.

Bratislava - ulice
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Efektívnejší spôsob obstarania

Hlavné mesto zároveň informovalo verejnosť, že na letnú aj zimnú údržbu pre tento rok už začalo efektívnejší spôsob jej obstarania. Ide o dynamický nákupný systém, ktorý umožňuje vyhlásenie viacerých menších súťaží dostupných pre väčší počet uchádzačov.

„Okrem iného umožňuje vyhlásiť tiež samostatné súťaže pre jednotlivé lokality aj jednotlivé služby. Súčasne stále pracujeme na zriadení Mestského komunálneho podniku, ktorý  prevezme na seba letnú aj zimnú údržbu, čím úplne predídeme vzniku odobných situácií,“ dodal Bubla.

Bratislava - obmedzenia
Foto: SITA/Branislav Bibel.

Údržba komunikácií a zelene na štyri roky

Celková odhadovaná hodnota služieb na zabezpečenie údržby komunikácií a cestnej zelene na území Bratislavy pre roky 2019 až 2022 je 43,1 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (51,72 milióna eur vrátane DPH). Cieľom zadávania zákaziek prostredníctvom dynamického nákupného systému je pokryť potrebu údržby ciest a chodníkov počas celého roka.

Lehota na predloženie žiadostí o účasť bola 18. marca. Hlavné mesto malo odoslať výzvy na súťaž alebo na účasť 25.marca. Vyplýva to z oznámenia o vyhlásení užšej súťaže zverejnej vo Vestníku ÚVO.

Bratislava - ulice
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Zníženie pokuty zaviedla novela zákona

ÚVO informoval, že v súčasnosti je vec právoplatne ukončená. Rohodnutie úradu nadobudlo právoplatnosť dňom jeho doručenia 24. marca, hlavné mesto má zaplatiť pokutu do pätnástich dní.

„Keďže verejný obstarávateľ súhlasil so všetkými skutočnosťami, ktoré úrad zistil v konaní o preskúmanie úkonov kontrolovaného po uzavretí zmluvy, úrad v konaní aplikoval inštitút zníženia výšky pokuty, ktorý od januára zaviedla novela zákona o verejnom obstarávaní,“ povedal predseda ÚVO Miroslav Hlivák.

Miroslav Hlivák
Predseda Úradu pre verejné obstarávanie Miroslav Hlivák. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

Tento novelizačný bod podľa šéfa úradu sleduje verejný záujem, keď priznaním sa k porušeniu zákona verejný obstarávateľ šetrí verejné zdroje vynaložené na splatenie pokuty a kontrolná činnosť úradu sa zároveň zefektívňuje.

„Po priznaní sa k porušeniu zákona už totiž nie je možné voči rozhodnutiu úradu podať odvolanie. Hlavné mesto porušilo zákon o verejnom obstarávaní, keď nepreukázalo splnenie zákonných podmienok pre použitie postupu priameho rokovacieho konania v danej zákazke,“ dodal Hlivák.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame