Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Počas Sviatku všetkých svätých aj počas Dňa boja za slobodu a demokraciu, ktoré sú na Slovensku dňami pracovného pokoja, majú na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a cestách pre medzinárodnú premávku nákladné vozidlá povolený dojazd. Ilustračné foto: SITA/KR PZ Košice.
21. novembra 2016 14:48 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

UNAS kritizuje plošné zvyšovanie povinného zmluvného poistenia

Únia autodopravcov Slovenska informovala, že členská základňa dopravcov zaznamenala navyšovanie o dvoj až trojnásobok výšky poistného. Takéto správanie poisťovní má podľa únie znaky kartelovej dohody plošného zvyšovania poistného.

Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) žiada Protimonopolný úrad SR a vládu, aby začali konať vo veci plošného zvyšovania povinného zmluvného poistenia (PZP). Ako organizácia v pondelok informovala, členská základňa dopravcov zaznamenala navyšovanie o dvoj až trojnásobok výšky poistného.

„Máme za to, že takéto správanie poisťovní má znaky kartelovej dohody plošného zvyšovania poistného. Je pravdou, že štát si určil od roku 2017 osempercentný odvod z poistného, avšak poisťovne si žiadajú od svojich poistencov zvýšenie povinného zmluvného poistenia o dvoj- až trojnásobok výšky poistného ako za predchádzajúci rok. Takéto zvýšenie je likvidačné pre mnoho spoločností,“ oznámila UNAS.

Výhrady k odvodu z neživotného poistenia mal aj ČESMAD Slovakia

Vládny návrh novely zákona o poisťovníctve, ktorý má zaviesť 8-percentný odvod z neživotného poistenia nedávno kritizovalo aj Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia. Právna úprava podľa dopravcov skôr či neskôr spôsobí, že poisťovne zvýšia ceny poistiek, aby mohli plniť svoje záväzky a nemuseli znížiť úroveň služieb. Niektorí dopravcovia podľa ČESMAD-u už dostali návrh zmlúv, v ktorých boli ceny poistiek navýšené o 100 až 300 %.

„Na jednej strane súhlasíme s bojom poisťovní proti novele zákona a plne ich podporujeme, ale nemôžeme akceptovať takýto prudký nárast cien, pretože to výrazne negatívne ovplyvní podnikateľskú činnosť dopravcov, ktorí sú už aj tak v kritickej situácii,“ povedal prezident združenia Pavol Jančovič.

Dopravcovia chcú mať možnosť poistiť sa v zahraničí za nižšie ceny

Tento krok je podľa ČESMAD-u neférový, pretože poisťovne dopravcov v dostatočnom časom predstihu neupozornili, takže mali len minimálnu šancu na vzniknutú situáciu reagovať.  ČESMAD preto vládu vyzval, aby liberalizovala trh s povinným zmluvným poistením s možnosťou poistiť sa v zahraničí za nižšie ceny.

V prípade, že poslanci návrh novely zákona o poisťovníctve schvália, združenie avizovalo, že pristúpi k razantným krokom. Jedným z nich je vytvorenie veľkého poistného kmeňa všetkých dopravných spoločností, ktoré by poistila poisťovňa s najlepšou ponukou. Ako Jančovič potvrdil, ďalšou alternatívou je aj vytvorenie vlastného poisťovacieho subjektu v spolupráci s ďalšími partnerskými subjektmi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies