Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesty - zimná údržba
Ilustračné foto: SITA/Peter Rusko.
15. apríla 2019 20:49 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Údržba ciest v Košickom kraji počas zimnej sezóny stála 5,5 milióna eur

Zo všetkých posypových materiálov cestári najčastejšie využívali posypovú soľ, spotrebovali jej 13 400 ton.

Tohtoročná zimná údržba ciest v Košickom samosprávnom kraji (KSK) stala 5,5 milióna eur a bola náročnejšia než vlaňajšia. Napriek tomu, že podľa predsedu KSK Rastislava Trnku im dala zima poriadne zabrať, cestári ju zvládli na výbornú.

S nepretržitou zimnou službou začali 1. novembra. „Najviac ich potrápil až prvý mesiac tohto roka, keď evidujeme trikrát viac úkonov než v januári minulého roka. Celkové náklady na zimnú údržbu ciest v sezóne 2018/2019 predstavujú 5,5 milióna eur,“ uviedol Trnka.

Rastislav Trnka
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Foto: SITA/Jakub Julény.

Výdatnejšie sneženie, častejšie pluhovanie

Aj keď vozidlá Správy ciest KSK vyrážali do terénu častejšie, spotrebovali menej posypového materiálu ako počas minuloročnej zimy. Dôvodom je výdatnejšie sneženie, ktoré si vyžadovalo častejšie pluhovanie. Na posyp ciest využívali najčastejšie posypovú soľ, spotrebovali jej 13 400 ton.

„Celkovo sme počas tohtoročnej zimy prepluhovali 102-tisíc kilometrov ciest, z toho viac ako 80-tisíc kilometrov v januári,“ uviedol riaditeľ Správy ciest KSK Jozef Rauch.

V akcii aj koncom minulého týždňa

Počas celej zimy cestárov už tradične pravidelne zamestnávali horské oblasti a horské priechody. Už prvé sneženie a nedisciplinovaní vodiči kamiónov spôsobovali neprejazdnosť úsekov.

Aj napriek tomu, že oficiálne bola zimná údržba ukončená 31. marca, do terénu vyrážali cestári aj koncom minulého týždňa. V piatok nasnežilo v Slovenskom raji približne 20 centimetrov snehu.

Cesty - zima
Ilustračné foto: SITA/Radoslav Maťaš.

Nákup nových strojov

V súčasnosti má Správa ciest KSK k dispozícii 67 sypačov, 27 nakladačov, 23 traktorov s radlicami, sedem snehových fréz, šesť nákladných vozidiel s pluhom, päť gréderov, tri nákladné vozidlá a jeden traktor-sypač.

„Okrem opráv ciest a štandardnej zimnej údržby investujeme aj do nákupu nových strojov, keďže mnohé z nich už majú najlepšie roky za sebou,“ priblížil Trnka. Začiatkom tohto roka podľa neho kúpili sedem nadstavieb na posýpacie stroje, teda snehové radlice a posýpacie nadstavby.

„V tomto roku chceme kúpiť nové sypače a nakladače. Veríme, že počas nasledujúcej zimnej sezóny už budú na našich cestách,“ dodal Trnka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame