Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/AP.
13. apríla 2018 15:23 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Uber sa chce čo najskôr vrátiť do Bratislavy

Alternatívna taxislužba Uber sa môže odvolať proti rozhodnutiu súdu o zastavení činnosti v Bratislave, vrátane využívania vodičov a vozidiel v rozpore so zákonom o cestnej doprave. Rozhodnutie súdu jej nebolo doručené správne.

BRATISLAVA – Alternatívna taxislužba Uber, fungujúca na základe mobilnej aplikácie, sa chce do Bratislavy opäť vrátiť. Môže sa odvolať proti rozhodnutiu súdu o zastavení činnosti v Bratislave, vrátane využívania vodičov a vozidiel v rozpore so zákonom o cestnej doprave. Okresný súd Bratislava I jej totiž nedávne rozhodnutie o neodkladnom opatrení doručil nesprávne.

„Súd nás informoval, že nám rozhodnutie nebolo doručené správne, preto máme teraz možnosť sa proti nemu odvolať. V tejto chvíli analyzujeme rozhodnutie súdu a odvoláme sa, akonáhle to bude možné, pretože sme presvedčení, že služby ako Uber by mali byť štandardnou súčasťou možností mobility v každom modernom meste,“ potvrdila v piatok pre agentúru SITA hovorkyňa Uberu pre SR a ČR Miroslava Jozová.

Uber: Aplikáciu si praje 80 percent ľudí v Bratislave

Uber urobí všetko pre to, aby sa mohol do Bratislavy čo najskôr vrátiť. „Pred dočasným pozastavením služby bol Uber najpopulárnejšou aplikáciou v oblasti mestskej mobility v Bratislave a podľa prieskumu si viac ako 80 percent ľudí v Bratislave praje, aby tu naša aplikácia aj naďalej ostala a fungovala,“ uviedla Jozová. Spoločnosť pozastavila prevádzku služby v Bratislave 27. marca dve hodiny pred polnocou.

Hovorkyňa spoločnosti Uber pre Českúreubliku a Slovensko Miroslava Jozová. Foto: linkedin.com.

Podmienky musia platiť pre všetkých, upozornil rezort dopravy

Podmienky podnikania v cestnej doprave, vrátane taxislužieb, musia podľa Ministerstva dopravy a výstavby SR platiť pre všetkých rovnako. „Aj spoločnosť Uber môže na našom trhu fungovať, ak splní zákonom stanovené podmienky. Toto naše stanovisko je aj v súlade s rozhodnutím Európskeho súdneho dvora, podľa ktorého majú byť spoločnosti ako Uber regulované ako taxislužba a musia spĺňať podmienky štátu, kde pôsobia,“ uviedol nedávno rezort dopravy pre agentúru SITA.

Podnikanie v preprave osôb na cestách sa má zjednodušiť

Ministerstvo dopravy ďalej uviedlo, že zároveň vníma aj technologický pokrok v poskytovaní služieb a preto už dlhšiu dobu pripravuje zmenu príslušných zákonov, ktoré v niektorých oblastiach zjednodušia podnikanie v oblasti prepravy osôb na cestách. „Pripravovanými zmenami navrhujeme, napríklad, upraviť podmienky pre udelenie koncesie, upravujeme bezúhonnosť prevádzkovateľa taxislužby, odbornú spôsobilosť a zároveň plánujeme vykonať zmeny v povinnosti mať parkovacie miesto,“ priblížil rezort dopravy.

V spolupráci s Ministerstvom financií SR navrhuje aj možnosť určenia ceny doplniť aj o možnosť vypočítať cenu prostredníctvom digitálnej platformy. Chce vytvoriť spravodlivé prostredie pre poskytovanie služby taxi, kde všetci budú mať rovnaké podmienky, bez akýchkoľvek výnimiek.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Príležitosť pre vodičov na dodatočný príjem

Aplikáciu Uber podľa spoločnosti používali v hlavnom meste denne stovky vodičov ako možnosť na dodatočný príjem. „Hoci väčšina z nich má aj iný zdroj príjmu, mnohí na aplikácii závisia, pretože Uber je skvelou príležitosťou uplatniť sa na trhu práce napríklad aj pre znevýhodnené skupiny ľudí. Ide o sluchovo postihnutých vodičov, ženy na materskej alebo rodičovskej dovolenke, alebo dôchodcov,“ upozornila Jozová. Aplikáciu podľa nej denne využívali tisíce ľudí a ich počet v medziročnom porovnaní vzrástol o 80 percent.

Súd sa stotožnil s tvrdeniami koncesovaných taxikárov

Súd rozhodol o neodkladnom opatrení voči Uberu na podnet Občianskeho združenia koncesovaných taxikárov (OZKT). To označilo rozhodnutie súdu za logické vyústenie niekoľkomesačného boja za rovnosť podnikateľského prostredia v oblasti taxislužieb. „Súd sa stotožnil s našimi tvrdeniami v plnom rozsahu, čím potvrdil skutočnosť, že spoločnosť Uber sprostredkúva taxislužbu prostredníctvom vodičov a vozidiel, ktoré sú v rozpore so zákonom, poškodzujú podnikateľské prostredie,“ uviedol pre agentúru SITA predseda OZKT Matej Krampl.

Ilustračné foto: SITA/Michal Burza.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame