Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Uber
Foto: SITA / AP
12. apríla 2019 14:51 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Uber pred verejnou ponukou akcií dosahuje silný rast tržieb, ale je v prevádzkovej strate

Tržby firmy vlani stúpli o 42 percent na 11,3 miliardy USD, ale skončila v prevádzkovej strate tri miliardy USD.

Americká firma Uber, ktorá podniká v oblasti prepravy osôb prostredníctvom mobilnej aplikácie, pred očakávaným debutom na burze informovala, že vlani dosiahla tržby 11,3 miliardy USD, čo bol rast o 42 percent oproti predošlému roku.

Spoločnosť za vlaňajšok vykázala zisk 997 miliónov USD, ale tento pozitívny výsledok pramenil z jednorazového príjmu, ktorý Uber dosiahol predajom svojich divízií v Rusku a juhovýchodnej Ázii, pričom firma skončila v prevádzkovej strate tri miliardy USD.

Za predaj akcií desať miliárd dolárov

Prevádzková strata spoločnosti sa však znížila z úrovne štyroch miliárd USD, na ktorej bola v roku 2017, čo naznačuje, že možno ide správnou cestou. „Ukazujú, že sú schopní kontrolovať svoje náklady,“ povedal Alejandro Ortiz, analytik spoločnosti SharesPost.

Podľa denníka Wall Street Journal sa očakáva, že Uber bude chcieť predajom akcií získať zhruba desať miliárd USD.

Peniaze - eurá
Ilustračné foto: pixabay.com.

Prešetrovanie úniku údajov patrí k rizikám

Uber však zároveň informoval, že americké ministerstvo spravodlivosti prešetruje, že firma celý rok tajila rozsiahle preniknutie do jej počítačov v roku 2016, pri ktorom došlo ku krádeži osobných údajov miliónov pasažierov a vodičov. Toto prešetrovanie patrí k rizikám, ktoré investori musia zobrať do úvahy, keď uvažujú o zapojení sa do jednej z najväčších primárnych verejných ponúk akcií (IPO) v posledných rokoch.

(1 EUR = 1,1264 USD)

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame