Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
11. augusta 2016 16:46 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Uber podal do Bruselu sťažnosť proti Maďarsku

Alternatívna taxislužba Uber chce, aby Európska komisia zakročila proti legislatíve, pre ktorú minulý mesiac ukončila aktivity v Maďarsku.

Alternatívna taxislužba Uber v stredu podala Európskej komisii (EK) sťažnosť proti Maďarsku. Dôvodom je legislatíva, pre ktorú spoločnosť od minulého mesiaca v krajine prakticky nemôže vykonávať činnosť. Uber zastavil aktivity v Maďarsku 24. júla, kedy vstúpili do platnosti nové pravidlá. Vláda argumentovala, že firma v krajine získala neoprávnenú konkurenčnú výhodu, keď ignorovala pravidlá, ktorým podliehajú tradičné taxislužby.

„Chceme dosiahnuť, aby ľudia v Maďarsku mali prístup k službe, ktorá je dostupná v takmer všetkých ostatných krajinách EÚ,“ uviedol Rob Khazzam, generálny manažér firmy pre strednú Európu.

Maďarský parlament v júni schválil zákon, ktorý umožňuje úradom blokovať aplikácie a internetové stránky služieb zdieľanej ekonomiky, akou je aj americká spoločnosť Uber. Šoférom alternatívnej taxislužby okrem pokút hrozí aj odobratie vodičských preukazov a evidenčných čísel áut, ktoré využíva spoločnosť. Vláda zákon presadila pod tlakom tradičných taxislužieb, ktoré v Budapešti sériou protestov opakovane paralyzovali dopravu.

Uber v Maďarsku pôsobil od novembra 2014. V krajine mal 160 tis. užívateľov a 1 200 partnerských vodičov. Podľa údajov spoločnosti 40 % jej maďarských klientov tvorili cudzinci. Uber vo viacerých krajinách čelí odporu zo strany taxislužieb, ktoré ho obviňujú z podliezania cien a poukazujú na to, že nepodlieha reguláciám, aké sa vzťahujú na klasické taxislužby.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies