Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: pixabay.com.
11. augusta 2016 16:46 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Uber podal do Bruselu sťažnosť proti Maďarsku

Alternatívna taxislužba Uber chce, aby Európska komisia zakročila proti legislatíve, pre ktorú minulý mesiac ukončila aktivity v Maďarsku.

Alternatívna taxislužba Uber v stredu podala Európskej komisii (EK) sťažnosť proti Maďarsku. Dôvodom je legislatíva, pre ktorú spoločnosť od minulého mesiaca v krajine prakticky nemôže vykonávať činnosť. Uber zastavil aktivity v Maďarsku 24. júla, kedy vstúpili do platnosti nové pravidlá. Vláda argumentovala, že firma v krajine získala neoprávnenú konkurenčnú výhodu, keď ignorovala pravidlá, ktorým podliehajú tradičné taxislužby.

„Chceme dosiahnuť, aby ľudia v Maďarsku mali prístup k službe, ktorá je dostupná v takmer všetkých ostatných krajinách EÚ,“ uviedol Rob Khazzam, generálny manažér firmy pre strednú Európu.

Maďarský parlament v júni schválil zákon, ktorý umožňuje úradom blokovať aplikácie a internetové stránky služieb zdieľanej ekonomiky, akou je aj americká spoločnosť Uber. Šoférom alternatívnej taxislužby okrem pokút hrozí aj odobratie vodičských preukazov a evidenčných čísel áut, ktoré využíva spoločnosť. Vláda zákon presadila pod tlakom tradičných taxislužieb, ktoré v Budapešti sériou protestov opakovane paralyzovali dopravu.

Uber v Maďarsku pôsobil od novembra 2014. V krajine mal 160 tis. užívateľov a 1 200 partnerských vodičov. Podľa údajov spoločnosti 40 % jej maďarských klientov tvorili cudzinci. Uber vo viacerých krajinách čelí odporu zo strany taxislužieb, ktoré ho obviňujú z podliezania cien a poukazujú na to, že nepodlieha reguláciám, aké sa vzťahujú na klasické taxislužby.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame