Uber je prepravná spoločnosť, štáty ju môžu regulovať, tvrdí ECJ

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vytvoriť vhodnejšie podmienky na podnikanie a prijať opatrenia na predchádzanie nelegálnej činnosti taxislužieb je zámerom návrhu novely zákona o cestnej doprave. Ilustračné foto: pixabay.com.

Alternatívna taxislužba poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu komplexný systém mestskej dopravy a nie je iba sprostredkovateľom informácií o službe, uviedol generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie Maciej Szpunar.

Alternatívna taxislužba Uber je prepravná spoločnosť a členské štáty Európskej únie ju môžu regulovať na základe svojej legislatívy. Uviedol to vo štvrtok generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie (ECJ) Maciej Szpunar. O vyjadrenie súd požiadala španielska taxislužba, podľa ktorej pobočka Uberu v Barcelone pôsobí ako neférová konkurencia.

Podľa právneho názoru generálneho advokáta spoločnosť Uber poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu komplexný systém mestskej dopravy, ktorý môžu štáty regulovať. Uber preto nemôže vystupovať ako „sprostredkovateľ informácií o službe“, na ktorého podnikanie sa vzťahujú pravidlá EÚ o slobodnom poskytovaní služieb, zdôraznil Szpunar. Jeho názor nie je pre súd záväzný, s argumentáciou svojich generálnych advokátov sa však najvyšší súdny tribunál EÚ zvyčajne stotožní, uviedla agentúra AP.

Technologická platforma Uber spája používateľov aplikácie s vodičmi áut, ktorí v reálnom čase používajú platformu Uber a s jej pomocou zabezpečujú spoločné využívanie vlastných vozidiel so záujemcami o zdieľanie jázd. Podľa údajov firmy platforma v súčasnosti poskytuje alternatívny spôsob dopravy vo viac ako päťsto mestách v 80 krajinách sveta.

V Bratislave Uber funguje od roku 2015. Činnosť alternatívnej taxislužby vo viacerých európskych mestách už zablokovali príslušné súdy.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECJ Európsky súdny dvor