Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alternatívna taxislužba Uber sa chce vrátiť do Bratislavy. Ilustračné foto: SITA/AP.
20. decembra 2017 11:20 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Súdny dvor EÚ označil Uber za prepravnú spoločnosť, štáty ju môžu regulovať

Alternatívna taxislužba poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu služby v oblasti dopravy a nie je iba sprostredkovateľom informácií, rozhodol Súdny dvor Európskej únie.

BRUSEL 20. decembra (SITA, AP) – Alternatívna taxislužba Uber je prepravná spoločnosť a členské štáty Európskej únie ju môžu regulovať na základe svojej legislatívy. Rozhodol o tom v stredu Súdny dvor Európskej únie (ECJ). O vyjadrenie súd požiadala španielska taxislužba, podľa ktorej pobočka Uberu v Barcelone pôsobí ako neférová konkurencia.

Uber poskytuje komplexný systém mestskej dopravy

Najvyšší súdny tribunál EÚ sa stotožnil s právnym názorom svojho generálneho advokáta Macieja Szpunara. Ten ešte v máji konštatoval, že spoločnosť Uber poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu komplexný systém mestskej dopravy, ktorý môžu štáty regulovať. Uber preto nemôže vystupovať ako „sprostredkovateľ informácií o službe“, na ktorého podnikanie sa vzťahujú pravidlá EÚ o slobodnom poskytovaní služieb.

France Europe Uber
Protest taxikárov v Paríži proti Uberu. Foto: SITA/AP.

Alternatívny spôsob dopravy vo vyše päťsto mestách

Technologická platforma Uber spája používateľov aplikácie s vodičmi áut, ktorí v reálnom čase používajú platformu Uber a s jej pomocou zabezpečujú spoločné využívanie vlastných vozidiel so záujemcami o zdieľanie jázd. Podľa údajov firmy platforma v súčasnosti poskytuje alternatívny spôsob dopravy vo viac ako päťsto mestách v 80 krajinách sveta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies