Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/AP.
20. decembra 2017 11:20 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Súdny dvor EÚ označil Uber za prepravnú spoločnosť, štáty ju môžu regulovať

Alternatívna taxislužba poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu služby v oblasti dopravy a nie je iba sprostredkovateľom informácií, rozhodol Súdny dvor Európskej únie.

BRUSEL 20. decembra (SITA, AP) – Alternatívna taxislužba Uber je prepravná spoločnosť a členské štáty Európskej únie ju môžu regulovať na základe svojej legislatívy. Rozhodol o tom v stredu Súdny dvor Európskej únie (ECJ). O vyjadrenie súd požiadala španielska taxislužba, podľa ktorej pobočka Uberu v Barcelone pôsobí ako neférová konkurencia.

Uber poskytuje komplexný systém mestskej dopravy

Najvyšší súdny tribunál EÚ sa stotožnil s právnym názorom svojho generálneho advokáta Macieja Szpunara. Ten ešte v máji konštatoval, že spoločnosť Uber poskytuje zákazníkom na základe ich dopytu komplexný systém mestskej dopravy, ktorý môžu štáty regulovať. Uber preto nemôže vystupovať ako „sprostredkovateľ informácií o službe“, na ktorého podnikanie sa vzťahujú pravidlá EÚ o slobodnom poskytovaní služieb.

France Europe Uber
Protest taxikárov v Paríži proti Uberu. Foto: SITA/AP.

Alternatívny spôsob dopravy vo vyše päťsto mestách

Technologická platforma Uber spája používateľov aplikácie s vodičmi áut, ktorí v reálnom čase používajú platformu Uber a s jej pomocou zabezpečujú spoločné využívanie vlastných vozidiel so záujemcami o zdieľanie jázd. Podľa údajov firmy platforma v súčasnosti poskytuje alternatívny spôsob dopravy vo viac ako päťsto mestách v 80 krajinách sveta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame