Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Štátne železničné Cargo za polrok so ziskom 549 tisíc eur

Minulý týždeň zahynuli pod kolesami vlakov tri osoby. Ilustračné foto: Pixabay.com.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. v prvom polroku tohto roka znížila celkový zisk medziročne o 1,5 mil. eur, resp. o 73,2 %. Dosiahnutý polročný hospodársky výsledok je v porovnaní s plánom vyšší o 1 mil. eur, keďže štátny vlakový nákladný dopravca predpokladal stratu 451 tis. eur. 

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. (ZSSK Cargo) v prvom polroku tohto roka dosiahla celkový zisk 549 tis. eur. Medziročne to znamená pokles o 1,5 mil. eur, resp. o 73,2 %. Dosiahnutý hospodársky výsledok je však v porovnaní s plánom vyšší o 1 mil. eur, keďže štátny vlakový nákladný dopravca predpokladal stratu 451 tis. eur. Ako spoločnosť v pondelok informovala, v prvej polovici roka zaznamenala prevádzkové výnosy 134,6 mil. eur a vykázala prevádzkový zisk 15,59 mil. eur.

„Prevádzkové výnosy sú voči plánu nižšie o 6 %, voči minulému roku sú nižšie o 9 %. Nepriaznivé je plnenie plánu tržieb z prepravy, kde sme zaznamenali výpadok vo výške 10 percent voči plánu. Tento výpadok sa však spoločnosti darí korigovať najmä lepšou prácou s nákladnými vozňami, vyššími výnosmi z prenájmov a predaja aktív ako aj vyššími tržbami z iných prevádzkových aktivít,“ uviedol hovorca ZSSK Cargo Martin Halanda.

Štátny prepravca ušetril aj na prevádzkových nákladoch, voči plánu boli nižšie o 7 %. Najvyššie úspory sú v trakčných a netrakčných médiách a v poplatku za železničnú dopravnú cestu.

ZSSK Cargo za šesť mesiacov aktuálneho roka prepravila spolu 16,93 milióna ton tovarov. „Objem prepráv tovarov za sledované obdobie zaostáva za plánom o 878 tisíc ton. Najväčšie výpadky v porovnaní s minulým rokom eviduje spoločnosť v prepravách železnej rudy, stavebnín a v kombinovanej doprave,“ priblížil Halanda. Naopak, priaznivo sa vyvíjali prepravy v komoditách ropné výrobky a uhlie. Napriek výpadkom v prepravách spoločnosť predpokladá, že na konci tohto roka splní naplánovaný cieľ a dosiahne ziskové hospodárenie.

Železničná spoločnosť Cargo Slovakia, a. s. vznikla začiatkom roka 2005 a je jednou z troch nástupníckych spoločností pôvodne jednotných železníc. Zabezpečuje nákladnú železničnú dopravu, má základné imanie 401,646 mil. eur. Akcionárom spoločnosti je Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 1. augusta 2016Zdroj SITA
K téme

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...