Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.
13. decembra 2017 12:57 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Štát uvoľní na úpravu križovatky s pripojením na D4 v Devínskej Novej Vsi 25 miliónov eur

Vláda schválila návrh ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka na uvoľnenie prostriedkov štátneho rozpočtu na riešenie dopravnej situácie v severozápadnej časti Bratislavy.

BRATISLAVA 13. decembra (SITA) – Štát poskytne bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves v nasledujúcich piatich rokoch postupne takmer 25 miliónov eur na úpravu okružnej križovatky s pripojením na budúcu diaľnicu D4 a na pozemnú komunikáciu na sprístupnenie zóny Devínska Nová Ves.

Vláda v stredu schválila návrh ministra dopravy Arpáda Érseka (Most-Híd) na uvoľnenie prostriedkov štátneho rozpočtu na riešenie dopravnej situácie v severozápadnej časti mesta Bratislava a odporučila starostovi Devínskej Novej Vsi Milanovi Jamborovi začať prípravu a následne realizáciu stavby do 30. júna 2018.

Zmena je potrebná pre očakávaný nárast dopravy

Nová komunikácia je plánovaná v dĺžke 2,8 kilometra a má byť na ceste II/505 zaústená do novej okružnej križovatky v zjazde z plánovanej D4. Zmena je podľa rezortu dopravy nutná z dôvodu očakávaného nárastu dopravy. „Na trase pozemnej komunikácie budú vybudované ďalšie križovatky s miestnymi a účelovými komunikáciami, aby sa čo najviac odľahčili súčasné cesty riešeného územia,“ uviedlo ministerstvo.

Z predpokladaných nákladov predstavujú stavebné náklady takmer 19 mil. eur bez DPH.
Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.

Odhadované stavebné náklady sú takmer 19 miliónov eur

Z predpokladaných nákladov 24,9 mil. eur bez DPH (29,9 mil. eur s DPH) predstavujú stavebné náklady 18,9 mil. eur, projekčná a inžinierska činnosť 1 mil. eur a majetkovoprávne vysporiadanie 5 mil. eur bez DPH. „Skutočná výška celkových nákladov bude upresňovaná postupne v jednotlivých stupňoch projektovej prípravy, je závislá od podmienok povoľovacích rozhodnutí a výsledku verejných obstarávaní,“ oznámil rezort.

Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) má pre Devínsku Novú Ves uvoľniť v budúcom roku do 900 tis. eur, v roku 2019 do 5,1 mil. eur, v roku 2020 do 6,7 mil. eur, v roku 2021 do 11,2 mil. eur a v roku 2022 do 1 mil. eur. Peniaze majú byť uvoľnené v budúcom roku do 31. júla a v ďalších rokoch do 31. marca.

Stavebné práce by mali trvať devätnásť mesiacov, kolaudácia stavby je plánovaná v roku 2022.
Ilustračné foto: SITA/Ján Slovák.

Stavebné práce by mali trvať devätnásť mesiacov

Harmonogram prípravy a realizácie projektu predpokladá ukončenie vypracovania zámeru EIA (posúdenie vplyvu na životné prostredie), dokumentácií pre územné rozhodnutie a stavebné povolenie do februára 2019. Majetkovoprávne vysporiadanie by malo byť hotové do septembra 2019, stavebné povolenie má byť vydané do januára 2020, verejné obstarávanie na zhotoviteľa stavby má trvať do júna 2020, samotné stavebné práce v dĺžke devätnásť mesiacov do februára 2022 a kolaudačné konanie by sa malo skončiť do júna 2022.

„Predpokladaný harmonogram prípravy a realizácie stavby je viazaný na zabezpečenie finančných prostriedkov, plynulý priebeh povoľovacích procesov, majetkovoprávneho vysporiadania a verejného obstarávania,“ dodal rezort dopravy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame