Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Záujemcovia môžu od 2é. mája podávať na ministerstvo dopravy žiadosti o zriadenie novej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete. Ilustračné foto: SITA/Marek Mrviš.
16. mája 2018 18:34 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Stanice STK by mali byť dostupnejšie, znížia sa aj pokuty

Od 20. mája budú môcť záujemcovia podávať na ministerstvo dopravy žiadosti o zriadenie novej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete.

BRATISLAVA – Nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke vstupuje do účinnosti. Od 20. mája tak budú môcť záujemcovia podávať na ministerstvo dopravy žiadosti o zriadenie novej stanice technickej kontroly nad rámec existujúcej siete.

Ako v stredu uviedol minister dopravy Arpád Érsek, znížia sa aj pokuty za neabsolvovanie povinnej technickej a emisnej kontroly. „Do zákona sme zapracovali nové opatrenia prevádzky vozidiel, ktoré sú plne v súlade s požiadavkami legislatívy Európskej únie. Rozširujeme aj siete staníc STK, aby vodiči mali viac možností na rýchlu a kvalitnú kontrolu,“ konštatoval šéf rezortu.

Fixný počet staníc v okresoch a krajoch

Ministerstvo bude povoľovať zriadenie novej stanice technickej kontroly a pracoviska emisnej kontroly nad rámec existujúcej siete, ak budú splnené zákonné podmienky. V okresoch a krajoch je stanovený fixný počet takýchto staníc. Na získanie povolenia na založenie ďalšej STK je stanovený počet evidovaných vozidiel v danom okrese, ktorý vytvára predpoklady na vyťaženie viac ako 25 % kapacity ďalšej kontrolnej linky stacionárnej stanice technickej kontroly.

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Rezort zverejnil vzory žiadostí a podrobný návod 

Ďalšou podmienkou je, aby potrebné kapacity v sieti stacionárnych staníc technickej kontroly boli v danom okrese nedostatočné najmä z dôvodu, že spádová oblasť daného okresu pokrýva aj susedné okresy, alebo si to vyžadujú regionálne podmienky dopravnej infraštruktúry. Rezort dopravy vzory žiadostí a podrobný návod ako žiadosť podať zverejnil na svojej webovej stránke.

Pri dodatočnom splnení povinnosti sa pokuty znížia

V novom zákone sa od 20. mája 2018 upravujú aj pokuty za nepodrobenie vozidla technickej a emisnej kontrole v ustanovených lehotách. Zmena nastane v tom, že ak prevádzkovateľ vozidla podrobí vozidlo príslušnej kontrole dodatočne do pätnásť dní a zároveň uhradí pokutu vo výške jednej tretiny, teda 55 eur, pokuta sa bude považovať za uhradenú v plnej výške. Ak prevádzkovateľ vozidla nesplní tieto podmienky, pokuta za neplatnú technickú kontrolu ako aj pokuta za neplatnú emisnú kontrolu zostane rovnaká ako v súčasnosti, teda 165 eur.

Ilutračné foto: SITA/Radoslav Maťaš.

Bude možné doviezť aj vozidlá s pravostranným riadením

Od 20. mája bude povolený aj dovoz vozidiel M1 s pravostranným riadením. Podľa ministerstva by to mohli oceniť tí, ktorí si budú chcieť priviezť svoje auto z Cypru, Írska, Malty, či Veľkej Británie. Tieto vozidlá, z hľadiska požiadaviek na osvetlenie vozidla, stierače a spätné zrkadlá musia byť upravené pre pravostrannú cestnú premávku. Splnenie týchto kritérií bude posudzovať technická služba overovania.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame