Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

SR a Maďarsko uzavrú novú dohodu o mostoch a cestách na hranici

Obnovený most ponad rieku Hornád medzi slovenskou obcou Kechnec a maďarskou obcou Abaújvár bol odovzdaný v decembri 2015. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Vláda súhlasila s návrhom na uzavretie novej dohody s Maďarskom o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici. 

Vlády Slovenska a Maďarska plánujú uzavrieť novú dohodu o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici. Vláda v stredu súhlasila s návrhom na uzavretie dohody, ktorý predložil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd).

Obe krajiny sa dohodli na vypracovaní novej dohody vzhľadom na rozsah zmien v súvislosti s uzavretím dohôd o výstavbe nových mostov medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd, Pastovce a Vámosmikola, Komárno a Komárom, Kechnec a Abaújvár.

Návrh dohody, ktorý bol technicky parafovaný zástupcami oboch zmluvných strán v Budapešti 18. februára 2015, je podľa ministerstva dopravy výsledkom rokovaní expertov cestnej infraštruktúry a medzirezortného pripomienkového konania.

Náklady na rekonštrukciu mostov sa delia v rovnakom pomere

„Základným princípom dohody je určiť, pre ktoré mostné objekty a spoločné úseky ciest na slovensko-maďarskej štátnej hranici zabezpečuje prevádzku, údržbu a rekonštrukciu určená zmluvná strana na vlastné náklady. Náklady na rekonštrukciu mostných objektov znášajú zmluvné strany spoločne, rozdelené medzi sebou v rovnakom pomere,“ vyplýva z predkladacej správy k materiálu.

Dohoda určuje príslušné organizácie, ich práva a povinnosti pri prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii úsekov ciest a mostných objektov uvedených v dohode, ako i údržbe mostov nad riekou Dunaj. Dohoda upravuje aj umiestňovanie cestných dopravných značiek príslušného štátu a informačných tabúľ pre verejnosť.

Súčasná dohoda medzi vládami Slovenska a Maďarska o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici bola podpísaná 18. júna 2007 a platnosť nadobudla 2. marca 2008. Dodatok č. 1 k dohode bol podpísaný 12. mája 2011 a platnosť nadobudol 23. novembra v tom istom roku.

 

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Dátum 14. decembra 2016Zdroj SITA

Odporúčame

Rozumiem

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...