Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obnovený most ponad rieku Hornád medzi slovenskou obcou Kechnec a maďarskou obcou Abaújvár bol odovzdaný v decembri 2015. Foto: SITA/Ivan Fleischer
14. decembra 2016 16:47 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

SR a Maďarsko uzavrú novú dohodu o mostoch a cestách na hranici

Vláda súhlasila s návrhom na uzavretie novej dohody s Maďarskom o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici. 

Vlády Slovenska a Maďarska plánujú uzavrieť novú dohodu o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici. Vláda v stredu súhlasila s návrhom na uzavretie dohody, ktorý predložil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek (Most – Híd).

Obe krajiny sa dohodli na vypracovaní novej dohody vzhľadom na rozsah zmien v súvislosti s uzavretím dohôd o výstavbe nových mostov medzi obcami Chľaba a Ipolydamásd, Pastovce a Vámosmikola, Komárno a Komárom, Kechnec a Abaújvár.

Návrh dohody, ktorý bol technicky parafovaný zástupcami oboch zmluvných strán v Budapešti 18. februára 2015, je podľa ministerstva dopravy výsledkom rokovaní expertov cestnej infraštruktúry a medzirezortného pripomienkového konania.

Náklady na rekonštrukciu mostov sa delia v rovnakom pomere

„Základným princípom dohody je určiť, pre ktoré mostné objekty a spoločné úseky ciest na slovensko-maďarskej štátnej hranici zabezpečuje prevádzku, údržbu a rekonštrukciu určená zmluvná strana na vlastné náklady. Náklady na rekonštrukciu mostných objektov znášajú zmluvné strany spoločne, rozdelené medzi sebou v rovnakom pomere,“ vyplýva z predkladacej správy k materiálu.

Dohoda určuje príslušné organizácie, ich práva a povinnosti pri prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii úsekov ciest a mostných objektov uvedených v dohode, ako i údržbe mostov nad riekou Dunaj. Dohoda upravuje aj umiestňovanie cestných dopravných značiek príslušného štátu a informačných tabúľ pre verejnosť.

Súčasná dohoda medzi vládami Slovenska a Maďarska o prevádzkovaní, údržbe a rekonštrukcii cestných hraničných mostov a úsekov hraničných ciest na spoločnej štátnej hranici bola podpísaná 18. júna 2007 a platnosť nadobudla 2. marca 2008. Dodatok č. 1 k dohode bol podpísaný 12. mája 2011 a platnosť nadobudol 23. novembra v tom istom roku.

 

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies