Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spoločnosť Wizz Air zruší v máji svoju základňu v Košiciach. Foto: SITA/Jozef Jarošík.
8. februára 2018 12:57 Letectvo od Nasa DopravaSITA

Spoločnosť Wizz Air zruší v máji svoju základňu v Košiciach

Nízkonákladové aerolínie informovali o zrušení základne v Košiciach v dôsledku úpravy svojej siete liniek a plánu kapacít podľa meniaceho sa dopytu cestujúcich. Wizz Air bude naďalej lietať denne do Londýna Lutonu.

BRATISLAVA 8. februára (SITA) – Nízkonákladová letecká spoločnosť Wizz Air vo štvrtok oznámila, že upravuje svoju sieť liniek a plán kapacít v Košiciach podľa meniaceho sa dopytu cestujúcich. Výsledkom je zrušenie základne aerolínií na Letisku Košice 14. mája 2018. Wizz Air však bude naďalej lietať denne do Londýna Lutonu. Aerolínie otvorili košickú základňu v roku 2015.

Zrušia tiež linky na letiská Kolín, Tel Aviv a Doncaster Sheffield

Wizz Air taktiež ruší svoje pravidelné linky z Košíc do nemeckého Kolína, izraelského Tel Avivu a na anglické letisko Doncaster Sheffield.

Zamestnancom z košickej základne spoločnosť ponúkne pracovné príležitosti inde vo svojej sieti, vrátane pomoci s presunom. Cestujúcim s rezerváciami, ktorých sa zmena dotýka, aerolínie ponúkajú alternatívne lety, vrátenie plnej sumy za letenku alebo kreditu na rezervácie v budúcnosti vo výške 120 % pôvodnej ceny letenky.

Kapacity presunuli na iné linky s vyšším dopytom

„Neustále monitorujeme dopyt, aby sme dokázali vyjsť v ústrety našim zákazníkom. Po dôkladnom zvážení sme sa rozhodli upraviť plán našich liniek v Košiciach a presunúť kapacity na iné linky s vyšším dopytom v sieti Wizz-u,“ vyhlásil obchodný riaditeľ Wizz Airu George Michalopoulos.

„Naďalej však pokračujeme v dennej prevádzke populárneho spojenia z Košíc do Londýna Lutonu a napĺňame tak náš záväzok voči slovenským cestujúcim prinášať možnosti cestovania za najnižšie možné ceny,“ uviedol.

Wizz Air prevádzkuje na svojej základni v Košiciach jedno lietadlo. Foto: SITA/Marko Erd.

Košické letisko je z rozhodnutia Wizz Airu veľmi nepríjemne prekvapené

Košické letisko sa o rozhodnutí Wizz Airu zrušiť základňu dozvedelo vo štvrtok dopoludnia a je z neho veľmi nepríjemne prekvapené. „Chceme zdôrazniť, že všetky linky, ktoré sa rušia, dosahovali mimoriadne dobré výsledky a boli medzi cestujúcimi veľmi obľúbené. Dokonca sme pracovali na navýšení frekvencií letov do týchto destinácií. Rozhodnutie teda nebolo urobené na komerčnom základe,“ zareagoval marketingový manažér košického letiska Juraj Toth.

Stalo sa to vo veľmi nevhodnom čase, pred letnou sezónou

Letisko Košice bude naďalej pracovať na permanentnom vylepšovaní leteckej dostupnosti Košíc a východného Slovenska a svoje úsilie chce teraz výrazne zintenzívniť. „Žiaľ, táto situácia nastala vo veľmi nevhodnom čase, pred letnou sezónou, kedy majú všetci leteckí dopravcovia svoje kapacity alokované. Ako ukazujú naše minuloročné výsledky i výsledky za január 2018, kedy počet vybavených cestujúcich na všetkých linkách v Košiciach rástol o 15,8 %, dopyt po leteckej doprave na východnom Slovensku výrazne silnie,“ uviedol Toth.

Košcké letisko je z rozhodnutia Wizz Airu veľmi nepríjemne prekvapené. Foto: airportkosice.sk.

Na základni v Košiciach prevádzkujú jedno lietadlo

Wizz Air na svojich pravidelných linkách z troch slovenských letísk v Bratislave, Košiciach a Poprade a späť vlani prepravil spolu 472 tisíc cestujúcich a ich počet tak oproti roku 2016 vzrástol o 55 %. Aerolínie otvorili na Slovensku šesť nových leteckých spojení a oznámili aj začatie prevádzky linky z Bratislavy na letisko Londýn – Luton v marci tohto roka. Spoločnosť v súčasnosti prevádzkuje jedno lietadlo na svojej základni v Košiciach, zamestnáva 35 členov posádky a zabezpečuje spolu jedenásť leteckých spojení zo Slovenska do deviatich destinácií v ôsmich krajinách.

Spoločnosť Wizz Air so sídlom v Budapešti je najväčšia nízkonákladová letecká spoločnosť v strednej a vo východnej Európe. V súčasnosti prevádzkuje 88 lietadiel Airbus A320 a A321 na 550 linkách z 28 základní do 144 destinácií v 44 krajinách. Spoločnosť má 3 500 zamestnancov a je kótovaná na Londýnskej burze ako WIZZ. Na Slovensku pôsobí od roku 2013, kde má svoju základňu v Košiciach od roku 2015.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame