Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V slovenských mestách pribudne 28 cyklotrás v celkovej dĺžke 90 kilometrov. Foto: SITA/Diana Černáková.
15. augusta 2017 16:41 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Na Slovensku pribudne 90 kilometrov cyklotrás v mestách

Projekty na vybudovanie alebo modernizáciu cyklistickej infraštruktúry v mestách budú financované z Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorý spravuje ministerstvo pôdohospodárstva. 

BRATISLAVA 15. augusta (SITA) – V slovenských mestách pribudne 28 cyklotrás, ktorých dĺžka dosahuje skoro 90 kilometrov. Najviac, osem mestských cyklotrás pribudne v Trnavskom kraji, šesť v Nitrianskom a päť v Prešovskom.

Ako dnes informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná, projekty na vybudovanie alebo modernizáciu cyklistickej infraštruktúry v mestách budú financované z európskych fondov, konkrétne z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Na projekty v prvej výzve ide 12,7 milióna eur

V prvej výzve ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka schválilo spomínaných 28 projektov v sume 12,7 milióna eur. Do druhej výzvy sa prihlásilo 21 projektov, agrorezort ich vyhodnotí v priebehu septembra.

Matečná v tejto súvislosti vyzdvihla spoluprácu primátorov a starostov, ktorí chcú podľa nej znížiť podiel automobilovej dopravy v ich mestách. „Chceme, aby sa cyklistika stala populárnejšou, tým sa zlepší životné prostredie, naše pohybové aktivity, uľahčí sa doprave,“ konštatovala.

Prvé zmluvy na získanie finančných príspevkov na cyklodopravu z prvého kola výzvy budú podľa nej podpísané v septembri, takže s projektmi môžu mestá začať už tento rok. V prvej polovici budúceho roku by mohli byť ukončené všetky projekty z prvej výzvy.

V slovenských mestách je zatiaľ 250 kilometrov cyklotrás

Riaditeľ sekcie programov regionálneho rozvoja agrorezortu Marek Mitošinka vysvetlil, že nenávratný finančný príspevok môžu mestá použiť nielen na budovanie nových cyklotrás, ale aj na modernizáciu či rekonštrukciu už existujúcich ako aj na budovanie parkovacích domov či úložísk pre bicykle pri staniciach, školách či úradoch.

Národný cyklokoordinátor Peter Klučka dodal, že na Slovensku v súčasnosti máme 250 km mestských cyklotrás, teraz pribudne ďalších skoro 90 km. „To je dobrá správa pre cyklistiku na Slovensku,“ uviedol.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies