Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SPaP.
23. marca 2018 16:02 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Slovenská plavba a prístavy zrekonštruovala plavidlo za 1,2 milióna eur

Na Dunaj sa tak po štyroch rokoch vrátil tlačný remorkér. Ide už o štvrtý vynovený remorkér, prvé tri firma obnovila ešte v rokoch 2010 a 2011.

BRATISLAVA – Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy, a. s. (SPaP) so sídlom v Bratislave zrekonštruovala plavidlo TR Muflon 4 za takmer 1,2 mil. eur. Na Dunaj sa tak po štyroch rokoch vrátil tlačný remorkér. Ide už o štvrtý vynovený remorkér, prvé tri firma obnovila ešte v rokoch 2010 a 2011.

Rekonštrukcie podľa spoločnosti zvýšia výkon a celkovú činnosť plavidiel, čo umožní prepravovať tovary vo väčších objemoch a pri väčšom rozptyle plavebných podmienok na Dunaji. Plavidlo TR Muflon 4 začali rekonštruovať v minulom roku v priestoroch dcérskej spoločnosti SPaP – Lodenica, s. r. o., v Bratislave. Kompletnou prestavbou a modernizáciou prešli aj priestory pre posádku.

Zrekonštruujú ďalšie dve plavidlá TR Muflon

„Remorkéry typu TR Muflon sa vyznačujú veľmi dobrou kormidelnou schopnosťou a ovládateľnosťou, nízkou nadstavbou a nízkym ponorom. Na základe týchto skutočností a po analýze prevádzkových režimov, technického zhodnotenia a ekonomického prínosu pre spoločnosť sme sa rozhodli, že pristúpime k rekonštrukcii ďalších dvoch plavidiel typu TR Muflon,“ informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SPaP Jaroslav Michalco.

Súčasná rekonštrukcia remorkéra TR Muflon 3 by mala byť dokončená v tomto roku. „Veríme, že investované financie prispejú k ekonomickejšej a ekologickejšej prevádzke a zároveň aj k rozvoju vnútrozemskej plavby na Slovensku,“ uviedol Michalco.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Slovenská plavba a prístavy Jaroslav Michalco. Foto: sk.linkedin.com.

Za desať rokov preinvestovali 25 miliónov eur

SPaP vlani preinvestovala takmer 1,5 mil. eur, viac ako dvojnásobok objemu z roku 2014, prepravila najviac tovaru za posledné roky. Objem prepravovaného tovaru pravidelne zvyšuje, od roku 2014 do roku 2017 vzrástol o vyše 40 %.

„Veľká časť vygenerovaných peňažných prostriedkov ostáva v podniku a investuje sa. Vďaka tomu sa zlepšuje situácia v slovenskej riečnej doprave, počet zamestnancov a pracovníkov neustále rastie,“ priblížil Michalco s tým, že v súčasnosti má spoločnosť osemsto zamestnancov, pracovníkov a dodávateľov služieb. Spoločnosť s ročnými tržbami 26 mil. až 30 mil. eur od roku 2008 investovala do rekonštrukcií, technológií a infraštruktúry celkovo 25 mil. eur.

Prístav Bratislava. Foto: spap.sk.

Vyše deväťdesiatpäťročná tradícia

Spoločnosť Slovenská plavba a prístavy, a. s., bola založená koncom roku 1996 a v Obchodnom registri je zapísaná od 1. januára 1997. Spoločnosť má vyše 95-ročnú tradíciu od roku 1922, prevádzkuje prekladné a doplnkové činnosti v prístavoch Bratislava a Komárno. Zabezpečuje prepravu, preklad a skladovanie tovarov, špedičné služby, opravy, rekonštrukcie a stavbu plavidiel.

Poskytuje logistické služby spojené s prepravou tovarov všetkého druhu na Dunaji, ako aj v celej sieti európskych vodných ciest medzi Severným a Čiernym morom. V súčasnosti má prepravnú flotilu zhruba 150 plavidiel (remorkéry, tlačné člny na sypký a tekutý tovar, Ro-ro člny a pontóny). Spoločnosť je priamo napojená na železničnú a cestnú dopravu, ako aj na interný produktovod z rafinérie Slovnaft.

Ilustračné foto: spap.sk.Ilustračné foto: spap.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame