Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pristavny most na diaľnici D1 v Bratislave. Foto: facebook.com.
14. februára 2019 17:07 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Rozsiahle dopravné obmedzenia od piatka výrazne ovplyvnia premávku v Bratislave

Od 15. februára od 20:00 budú pre výstavbu napojenia R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na D1 uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom. Zároveň budú úplne uzavreté zjazdné vetvy D1 v úseku 5,2 – 6 km z Prístavného mosta.

Rozsiahle dopravné obmedzenia v Bratislave pre stavbu rýchlostnej cesty R7 (PPP projekt spolu s diaľnicou D4) a podzemnej komunikácie pre novú autobusovú stanicu na Ulici Mlynské Nivy výrazne ovplyvnia premávku v hlavnom meste. Od piatku 15. februára od 20:00 budú z dôvodu výstavby napojenia R7 na Bajkalskú a Prístavnú ulicu a na diaľnicu D1 uzavreté prejazdy okružnou križovatkou Prievoz pod Prístavným mostom.

Zároveň budú úplne uzavreté zjazdné vetvy D1 v úseku 5,2 – 6 km z Prístavného mosta na Slovnaftskú ulicu a v opačnom smere na Prístavnú, resp. Slovnaftskú ulicu. Ako informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s., toto obmedzenie bude do 31. augusta do 24:00. Dotknuté dopravné prúdy budú presmerované na komunikácie Gagarinova/Bajkalská.

Cesta Mlynské nivy pošas výstavby novej autobusovej stanice. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Vodiči si musia nájsť obchádzky

Dopravný analytik Jozef Drahovský informoval, že ide o vyvolané obmedzenia v súvislosti s uvedenými stavbami. „Bude uzatvorená doprava na konkrétnych trasách a vodiči si budú musieť nájsť obchádzky. MHD sa tiež prispôsobuje a presunula linky na náhradné trasy. Asi najciteľnejšie bude obmedzenie v smere na Podunajské Biskupice, kde aj bez obmedzenia sa každý deň v poobednej dopravnej špičke tvoria kolóny,“ uviedol vo štvrtok Drahovský pre agentúru SITA.

To, či bus pruhy pre verejnú dopravu na Gagarinovej a Bajkalskej ulici, či záchytné parkoviská bez posilnenia spojov budú postačovať, sa podľa odborníka ešte len uvidí. Dá sa to však korigovať podľa potreby. „Keď ľudia zistia, že s MHD sa dostanú do cieľa rýchlejšie a pohodlnejšie a nebudú potrebovať prepravovať náklad, tak sami vymenia auto za MHD,“ predpokladá Drahovský. Dopravné obmedzenia sa týkajú najmä východnej časti Bratislavy. „Odporúčam motoristom už pred štartom si zapnúť on-line navigáciu a podľa nej sa rozhodnúť či ísť MHD, alebo autom a kadiaľ,“ dodal Drahovský.

Križovatka ulíc Mlynské nivy a Karadžičova v Bratislave. Foto: SITA/Branislav Bibel.

Nápor presmerovanej dopravy

Koncesionár projektu D4/R7 Zero Bypass Limited (Obchvat Nula) informoval, že vplyv uzávierok na dopravu bol preskúmaný dopravným modelom vypracovaným v súčinnosti so spoločnosťou HB Reavis a v súvislosti uzávierkou Mlynských Nív pre potreby výstavby autobusovej stanice a podzemnej kruhovej križovatky.

„Na základe týchto skúmaní boli vybraté obchádzkové trasy, ktoré boli vyhodnotené ako najoptimálnejšie, aby zvládli očakávaný nápor presmerovanej dopravy z priľahlých smerov,“ uviedla vo štvrtok pre agentúru SITA manažérka koncesionára pre vzťahy s verejnosťou Lenka Kubejová.

Koncesionár žiada cestujúcich, ak je to možné, aby v čase uzávierok využili mestskú hromadnú dopravu. „V prípade motoristov by sme chceli všetkých poprosiť o dodržiavanie pravidiel cestnej premávky, trpezlivosť a ohľaduplnosť pri prejazde obchádzkovými trasami,“ dodala Kubejová.

Podrobnejšie informácie o uzavretých úsekoch a obchádzkových trasách sú na stránke www.d4r7.com, facebookovom profile D4R7 aj na portáli hlavného mesta www.zvladneme.to.

Ilustračné foto: ndsas.sk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame