Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. apríla 2017 16:59 Ostatné od Nasa DopravaSITA

Rezort financií zhodnotí pripravované dopravné projekty za 7,5 mld. eur

Vyplýva to z Národného programu reforiem SR 2017 na základe záverov revízie výdavkov na dopravu v kapitole Ministerstva dopravy a výstavby SR, vykonanej v minulom roku v rámci projektu Hodnota za peniaze.

Ministerstvo financií SR (MF SR) zhodnotí pripravované investičné projekty v sektore dopravy s celkovými odhadovanými nákladmi 7,5 mld. eur. Z toho projekty výstavby diaľnic a rýchlostných ciest majú hodnotu 5,4 mld. eur, ciest prvej triedy 1,1 mld. eur a prioritné železničné investície približne 1 mld. eur.

Vyplýva to z Národného programu reforiem SR 2017 na základe záverov revízie výdavkov na dopravu v kapitole Ministerstva dopravy a výstavby SR, vykonanej v minulom roku v rámci projektu Hodnota za peniaze.

Revízia podľa uvedeného materiálu identifikovala opatrenia s významným priestorom pre zvýšenie efektívnosti výdavkov a lepšie meranie výsledkov v doprave, no tie neboli súčasťou rozpočtu verejnej správy na roky 2017 až 2019.

Ministerstvo dopravy má zlepšiť plánovanie a prípravu projektov

„Cieľom hodnotenia je vytvoriť nový zoznam dopravných investičných priorít realizovateľných v rámci aktuálneho fiškálneho rámca. Všetky budúce investičné projekty, ktorých predpokladaný investičný náklad je vyšší ako 40 mil. eur, budú vo fáze prípravy štúdie realizovateľnosti (ak sa spracováva) podrobené analýze a prínosov aj zo strany MF SR,“ uviedol rezort financií.

Ministerstvo dopravy a výstavby a ním zriadené spoločnosti a organizácie by mali v tomto roku vynaložiť na dopravu 2,2 mld. eur. Po roku 2015, keď investície výrazne vzrástli z dôvodu ukončovania predošlého programového obdobia fondov Európskej únie 2007 – 2013, vlani výdavky na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest mierne klesli a znížili sa aj výdavky na projekty železničnej infraštruktúry. Rezort dopravy má zároveň zlepšiť plánovanie a prípravu investičných projektov.

Na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest má ísť za tri roky 1,7 mld. eur

Výdavky na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest boli v roku 2015 historicky najvyššie – takmer 850 mil. eur, a to aj v dôsledku končiaceho sa čerpania zdrojov EÚ v druhom programovom období. V minulom roku tieto výdavky, vrátane výkupu pozemkov, klesli na 711 mil. eur a v rokoch 2017 – 2019 by mali dosiahnuť 1,7 mld. eur, najmä v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020.

Slovenská správa ciest plánuje v rokoch 2017 – 2019 vynaložiť na údržbu a opravy ciest prvej triedy 49 mil. eur ročne, pričom optimálna suma je 64 mil. eur. Priemerné výdavky na tieto cesty v rokoch 2009 – 2016 predstavovali 45 mil. eur ročne.

Celkové výdavky na výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu ciest prvej triedy v období 2009 – 2015 dosiahli 779 mil. eur, vďaka čomu začal podiel ciest v zlom stave klesať. Pred dvoma rokmi bolo až 45 % ciest v nevyhovujúcom a havarijnom stave a aj súčasné cesty v dobrom stave sa pri terajšej úrovni financií na údržbu a opravy budú postupne dostávať do nevyhovujúceho stavu a následne si budú vyžadovať drahú rekonštrukciu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies