Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo dopravy a výstavby SR vydalo 40 povolení na zriadenie nových staníc technickej kontroly. Foto: SITA/Marek Mrviš.
1. júna 2018 15:41 Nezaradené od Nasa DopravaSITA

Rezort dopravy schválil návrhy zatiaľ na zriadenie 33 nových STK

Nad rámec súčasnej siete môže vzniknúť ešte ďalších 27 staníc technickej kontroly v okresoch, kde doteraz nebola podaná žiadna žiadosť a je tam voľné miesto.

BRATISLAVA – Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) k 31. máju schválilo návrhy záujemcov o zriadenie zatiaľ 33 nových staníc technickej kontroly (STK) v 26 mestách. Nad rámec súčasnej siete môže vzniknúť ešte ďalších 27 staníc v rovnakom počte okresov, kde doteraz nebola podaná žiadna žiadosť a je tam voľné miesto.

Nový zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorý je účinný od 20. mája, umožňuje založenie 60 nových staníc technickej kontroly, z toho štyridsať podľa parametra konkurencie a dvadsať na základe kritéria vyťaženosti ďalšej kontrolnej linky. Ako ministerstvo dopravy v piatok informovalo, vyhodnocuje aktuálne doručené žiadosti. Z 95 návrhov boli niektoré neúplné, duplicitné a zamietnuté.

Vznik nových staníc môže mať vplyv aj na cenu 

„Začíname vydávať povolenia tým, ktorí spĺňali všetky kritériá a môžu mať STK,“ povedal médiám minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd). Pôvodným zámerom bola úplná liberalizácia prevádzky technickej a emisnej kontroly vozidiel, s čím nesúhlasila Národná asociácia STK a parlament napokon schválil kompromisný obsah zákona. „Aj to pomôže občanom, je to konkurencia, možnosť viacerých STK časovo dostupnejších. A môže to mať vplyv aj na cenu. Firmy, ktoré sa prihlasovali na zriadenie nových STK, mali všetky informácie na webe,“ uviedol Érsek.

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Nové prevádzky treba otvoriť do troch rokov od povolenia

Jedným z hlavných kritérií pri rozhodovaní bol čas. Žiadosti boli vyhodnocované podľa poradia, ako prišli, a ak spĺňali všetky požiadavky, boli schválené. Uchádzači museli spolu so žiadosťou o zriadenie STK uhradiť aj poplatok tritisíc eur a po získaní povolenia ju musia otvoriť do troch rokov. Tieto príjmy majú ísť aj na posilnenie kontroly na ministerstve v súvislosti s novými stanicami.

„Máme právo a možnosť kontrolovať prípravu STK. Kto dostane rozhodnutie, do troch mesiacov ho môžeme začať kontrolovať, musí predložiť doklady k pozemku, finančnému krytiu a že má odborníkov,“ priblížil Érsek. Ak to nebude splnené, ministerstvo môže licenciu odobrať. Chce tak predísť tomu, aby držiteľ licencie nakoniec nezriadil stanicu.

Stanica technickej kontroly bude v každom okrese

Riaditeľ Štátneho dopravného úradu Bohuš Chochlík informoval, že trh s STK je celý pokrytý, sú voľné miesta a v každom okrese bude aspoň jedna stanica technickej kontroly. „V zmysle zákona je presne stanovený počet staníc technickej kontroly, ktoré majú byť v ktorom meste. V každom okrese stanica technickej kontroly bude počnúc týmto našim rozhodnutím,“ uviedol Chochlík.

V okresnom meste môžu byť dve stanice, v krajskom štyri, v Košiciach osem a v Bratislave dvadsať. Doteraz nebola stanica iba v okrese Svidník, ale už bude aj tam. Na Slovensku je v súčasnosti 143 staníc technickej kontroly a na ďalších desať boli vydané povolenia podľa predošlého zákona.

Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský.

Rozhodnutia o STK budú vydávať okresné úrady v sídle kraja

Uchádzač po nadobudnutí právoplatnosti povolenia musí požiadať okresný úrad v sídle kraja o vydanie rozhodnutia na zriadenie STK. „Od tohto rozhodnutia bude plynúť trojročná lehota na budovanie stanice. Musí zabezpečiť priestory, vybudovanie, školenie technikov, softvérové vybavenie. Po troch rokoch subjekt požiada okresný úrad v sídle kraja o vydanie oprávnenia na vybudovanie STK,“ dodal Chochlík.

Polročne musí pritom preukázať, ako sa pripravuje na otvorenie stanice, na čo má tri roky od povolenia. To, že doteraz nikto nepožiadal o vznik nových staníc v 27 okresoch, si vysvetľuje menším počtom vozidiel, resp. obavami o efektívnosť stanice.


Ilustračné foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame