Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Jozef Jakubčo.
16. januára 2017 8:53 Železničná doprava od Nasa DopravaSITA

RegioJet chce podľa rezortu dopravy blokovať štátne IC vlaky

Železnice Slovenskej republiky dostali písomné stanovisko RegioJetu, v ktorom súkromný dopravca odmieta zrušiť objednávku trás, ktoré od februára tohto roka zastavuje.

Nasadenie náhradných vlakov po odchádzajúcom súkromnom dopravcov RegioJet je ohrozené. Uviedlo to Ministerstvo dopravy a výstavby SR, podľa ktorého súkromný dopravca odmieta uvoľniť trate, na ktorých vozil cestujúcich z Bratislavy do Košíc, napriek osobnému prísľubu ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi.

„Súkromný dopravca si z cestujúcich chce urobiť rukojemníkov. Štát urobí všetko pre to, aby sa nenechal takýmto jednaním vydierať a budeme hľadať všetky zákonné možnosti ako zabezpečiť dostatok miesta vo vlakoch,“ povedal Érsek, čím reagoval na informácie od Železníc Slovenskej republiky (ŽSR).

ŽSR dostali v pondelok od RegioJetu písomné stanovisko, že odmieta zrušiť objednávku trás, v ktorých dnes jazdia vlaky súkromného dopravcu medzi Bratislavou a Košicami a ktoré od februára tohto roka zastavuje. Pre rozhodnutie súkromného dopravcu tak podľa ministerstva dopravy nebude v týchto časoch možné zaviesť štátne IC vlaky.

Štátny dopravca negarantuje, že zabezpečení náhradu za RegioJet

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vo svojom stanovisku uviedla, že v súčasnosti nemôže garantovať, že bude schopná zabezpečiť náhradu vlakov spoločnosti RegioJet. „ZSSK požiadala správcu infraštruktúry ŽSR o pridelenie trás a rada by ich využila, no v súčasnej neistote nemá možnosť konkrétne plánovať. V hre je aj prípadný odchod o niekoľko minút skôr alebo neskôr, no je veľmi náročné ho nastaviť, keďže dochádza ku kolíziám v staniciach aj s inými spojmi,“ vyhlásili zástupcovia ZSSK. Dodali, že o prípadnom novom nastavení cestovného poriadku budú verejnosť v najbližších dňoch a týždňoch informovať.

RegioJet tvrdí, že trasu medzi Bratislavou a Košicami blokovať nechce

RegioJet považuje stanovisko ministerstva dopravy za nepravdivé, súkromný dopravca podľa svojho vyjadrenia trasu medzi Bratislavou a Košicami blokovať nechce. RegioJet podľa vlastných slov poslal ŽSR oficiálne stanovisko o zmenách v cestovnom poriadku od 26. februára tohto roka.

„Súčasťou tejto informácie bola jednak žiadosť o ďalšie trasy diaľkových spojení medzi Českou republikou a Košicami a takisto aj jasná informácia o tom, že 31. januára 2017 prestanú vlaky RegioJetu jazdiť na trase Bratislava – Košice. To znamená, že od 1. februára budú tieto trasy k dispozícii, aby ich mohli prípadne využiť vlaky ZSSK,“ uviedol hovorca RegioJetu Aleš Ondrůj.

Dodal, že pokiaľ má ZSSK záujem, musí v období od 31. januára do zmeny cestovného poriadku rokovať s RegioJetom o takzvanom prevzatí trasy. Súkromný dopravca je podľa Ondrůja pripravený o celej situácii rokovať a trasy uvoľniť už začiatkom februára tohto roka.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies