Minister Raši predstavil návrh zmien v obstarávaní, majú zjednodušiť a zrýchliť zadávanie zákaziek (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MIRRI: PVV k regionálnemu rozvoju a informatizácii
Zľava: Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši a štátny tajomník MIRRI SR pre oblasť regionálneho rozvoja Michal Kaliňák počas tlačového brífingu na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. februára, 17:58

Navrhované zmeny v zákone o verejnom obstarávaní by mali zjednodušiť, zrýchliť a zefektívniť jeho priebeh. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) vo štvrtok informoval, že navrhovaná novela pravidiel v tejto oblasti má zároveň odbúrať prekážky a skrátiť trvanie verejného obstarávania.

Sťažnosti na zákon

„Zmeny prinášame preto, lebo na zákon o verejnom obstarávaní, komplikované obstarávania sa sťažuje takmer každý, kto s verejným obstarávaním do styku prichádza alebo prichádzať musí,“ uviedol pri predstavovaní novely Raši.

Ako príklad uviedol, že priemerná dĺžka podlimitných zákaziek od zverejnenia po uzavretie zmluvy bola takmer pol roka. Ministerstvo investícií pripravené zmeny pravidiel verejného obstarávania predkladá na medzirezortné pripomienkovanie. Limit nakupovania tovarov a služieb mimo verejného obstarávania, teda bez súťaže, sa má zvýšiť zo súčasných 10-tisíc eur na 50-tisíc eur.

Povinnosť zverejňovať zmluvy

„Všetci primátori, starostovia a obstarávatelia sú povinní zverejňovať zmluvy v centrálnom registri zmlúv. Kontrola sa napriek tomu, že limit bude 50-tisíc eur, neznižuje a je široká verejná kontrola,“ podotkol minister investícií. Verejní obstarávatelia sú podľa neho povinní dbať na hospodárnosť a efektívnosť vynaložených verejných peňazí, pričom to budú musieť vždy preukázať.

Napríklad v Rakúsku je na podobné obstarávania limit v objeme asi 100-tisíc eur, Írsku 50-tisíc eur, Maďarsku cez 40-tisíc eur. Odstrániť sa má tiež tzv. goldplating, čiže domáce nadbytočné rozširovanie požiadaviek Európskej únie, a tak zostanú ňou vyžadované limity.

„Navyšujeme tiež limity pri podlimitných zákazkách na stavebné práce, pri ktorých nemožno podať námietky, z terajších 800-tisíc eur na 1,5 milióna eur,“ priblížil ďalšiu navrhovanú zmenu Raši s tým, že to takisto výrazne zrýchli obstarávanie prác vo zvýšenom objeme.

„Pri tovaroch a službách limit dávame, ako vyžadujú nariadenia Európskej únie na 221-tisíc eur,“ doplnil. Viac ako 80 % stavebných prác podľa ministra bolo pod uvedeným limitom.

Zrýchlenie žiadostí o nápravu

Verejné obstarávanie má zrýchliť aj vypustenie žiadostí o nápravu, ktoré majú uchádzači voči obstarávateľovi, keďže to európske predpisy nevyžadujú. Miesto toho bude posilnené vysvetľovanie podmienok obstarávania, kde sa môžu korigovať prípadné vecné, technické špecifikácie.

„Odstraňujeme tým aj špekulatívne predlžovanie procesu. Záujemca nemusí súhlasiť s požiadavkou verejného obstarávateľa, pretože mnohokrát obhajuje svoje práva, ale za výsledok je zodpovedný verejný obstarávateľ,“ vysvetlil Raši. Samosprávy navrhli úpravu podmienok odpustenia pohľadávok, pričom voči desiatkam z nich má štát pohľadávky na pokutách.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Sankcie za porušenie podmienok

„Pre nutnosť vyhnúť sa nútenej správe je nevyhnutné im pomôcť. Je to časť, ktorá sa týkala výstavby sociálnych bytov,“ poznamenal minister. Tieto pokuty udelil Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) za obchádzanie pravidiel nadobúdania nájomných bytov.

Výška sankcií za porušenie podmienok obstarávania sa má znížiť zo súčasných 5 % na 0,1 až 5 % zo zmluvnej ceny zákazky. ÚVO bude môcť rozhodnúť o výške pokuty za porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

„Aj na základe pripomienok ÚVO sa stávalo, že mnohokrát chyby boli aj nevynútené, teda mesto, obec sa im nemohlo vyhnúť,“ dodal minister investícií. Ministerstvo zriadi platformu, kde budú obce do dvetisíc obyvateľov, ktoré nemajú svoj portál, zverejňovať zmluvy, objednávky a faktúry.

Novela zachováva aj súčasné formy elektronického verejného obstarávania, elektronickú platformu a v rámci nej elektronický kontraktačný systém či iné elektronické prostriedky. Návrh zmien je výsledkom rokovania a okrúhleho stola s viacerými inštitúciami, vrátane samospráv.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Richard Raši
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRÚVO Úrad pre verejné obstarávanie