Pripomíname si Svetový deň Červeného kríža a Červeného polmesiaca, pomáhajú až v 190 krajinách sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svetový deň Červeného kríža
Tento článok pre vás načítala AI.

Svetový deň Červeného kríža sa každoročne oslavuje 8. mája. Je oslavou zamestnancov a dobrovoľníkov svetovej organizácie – Červeného kríža, ktorí zachraňujú ľudské životy a pomáhajú ohrozeným komunitám na celom svete. Poskytujú humanitárnu pomoc pri katastrofách po celom svete a zmierňujú ľudské utrpenie z choroby, hladu, nešťastia či vojny.

Dátum vybrali na počesť švajčiarskeho humanistu a filantropa Jeana Henryho Dunanta, ktorý sa narodil 8. mája v roku 1828 v Ženeve a je jedným z otcov myšlienky na vytvorenie Červeného kríža.

Namiesto Napoleóna pomoc raneným

Keď sa v roku 1859 mladý Dunant rozhodol zorganizovať prvých dobrovoľníkov na pomoc raneným vojakom v bitke pri talianskom Solferine, ešte netušil, že kladie základ najväčšej humanitárnej organizácie na svete. Červený kríž sa zrodil v jeho srdci dňa 24. júna 1859 po tom, čo na vlastné oči videl jednu z najkrvavejších bitiek storočia pri Solferine.

Pri bitke, kde sa stretli vojska Francúzska a Rakúska, zahynulo 40-tisíc vojakov a na bojisku bez povšimnutia pre nedostatok vojenských lekárov zostali tisícky ranených. Namiesto plánovanej schôdzky s Napoleonom III zhromaždil obyvateľov blízkych dedín a zorganizoval pomoc a starostlivosť pre ranených. Jeho slová Siamo tutti fratelli (všetci sme bratia) otvárala srdcia dobrovoľníkov, ktorí pomáhali všetkým raneným, bez zisťovania, kto je priateľ a kto nepriateľ. Dunant sa vrátil do Švajčiarska a napísal knihu Spomienka na Solferino.

Pomáha v 190 krajinách sveta

Rozposlal ju vládnucim rodom Európy, vojvodcom, politikom, verejne angažovaným osobnostiam a priateľom. Kniha mala veľký vplyv a návrhy z nej dostali konkrétnu podobu. Vlády sa dohodli na kodifikácii prvých pravidiel vedenia vojny. Následne sa prvýkrát zišiel výbor, ktorý prijal názov Medzinárodný výbor pre pomoc raneným. V roku 1876 sa práve z neho stal Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Červený kríž a Červený polmesiac pomáha v 190 krajinách sveta. Rozdielne politické, sociálne či klimatické podmienky spôsobujú rôzne humanitárne krízy, všetky však majú niečo spoločné – ľudské utrpenie. Zmierňovať ho je už vyše 150 rokov poslaním Červeného kríža.

Znak Červeného kríža

Používanie znaku Červeného kríža je prísne limitované. Akékoľvek jeho použitie, ktoré nie je v súlade s medzinárodným humanitárnym právom dovolené, znamená jeho zneužitie. Znak počas ozbrojeného konfliktu plní úlohu ochrany zdravotníkov ozbrojených síl a ich zdravotníckych zariadení, zdravotníkov národných spoločnosti a ich zdravotníckych zariadení a zdravotníckych transportov.

Počas mieru znak plní úlohu identifikačného symbolu osôb a zariadení v spojitosti s Medzinárodným výborom Červeného kríža, národnou spoločnosťou Červeného kríža/Červeného polmesiaca a Medzinárodnou federáciou spoločností Červeného kríža/Červeného polmesiaca.

Činnosti Slovenského Červeného kríža

Medzi činnosti Slovenského Červeného kríža (SČK) je malých i veľkých učiť zachraňovať ľudské životy poskytnutím prvej pomoci, zdôrazňovať dôležitosť bezpríspevkového darcovstva krvi, oceňovať mnohonásobných darcov krvi a neúnavne oslovovať nových darcov.

Aktivisti SČK pracujú s deťmi a mládežou, v sociálnych zariadeniach sa starajú o seniorov, matky s deťmi, o deti so špeciálnymi potrebami, poskytujú rôzne sociálne služby v teréne a šíria myšlienky medzinárodného humanitárneho práva. SČK disponuje takmer šesťtisíc dobrovoľníkmi, ktorí venovali v minulom roku desiatky tisíc hodín svojho voľného času pomoci iným. Slovenský Červený kríž oslávil v roku 2019 storočnicu Československého Červeného kríža. Od svojich začiatkov sa venuje širokému spektru činností, ktoré zmierňujú utrpenie človeka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SČK Slovenský Červený Kríž