Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2017 14:08 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Príjmy z predaja diaľničných známok do polovice novembra presiahli 83 miliónov eur

Výnosy z predaja elektronických diaľničných známok boli v polovici uplynulého mesiaca vyššie ako za celý minulý rok, v ktorom dosiahli 81,2 mil. eur. Doposiaľ sa predalo približne 3,9 milióna kusov diaľničných známok, čo je zhruba o tristotisíc viac ako vlani.

BRATISLAVA 8. decembra (SITA) – Príjmy z predaja elektronických diaľničných známok v polovici novembra tohto roka presiahli 83 mil. eur vrátane dane z pridanej hodnoty (DPH), čo je viac ako za celý minulý rok. Vlani v uvedenom čase predstavovali výnosy 77,4 mil. eur.

Ako v piatok informovala Národná diaľničná spoločnosť, a. s. (NDS), nárast príjmov pravdepodobne súvisí so zvýšenými intenzitami dopravy v spoplatnenej sieti aj s fungujúcim kontrolným systémom elektronických diaľničných známok.

V tomto roku sa doposiaľ predalo zhruba 3,9 milióna elekgtronických diaľničných známok. Foto: NDS.Foto: ndsas.sk.

V tomto roku by sa malo predať viac ako štyri milióny známok

„Doposiaľ sa v tomto roku predalo približne 3,9 milióna kusov elektronických diaľničných známok, čo je zhruba o tristo tisíc viac, ako minulý rok,“ uviedla hovorkyňa NDS Michaela Michalová. NDS očakáva, že v tomto roku sa predá spolu predbežne 4,3 milióna diaľničných známok.

V priebehu tohto roka sa zatiaľ najviac predalo desaťdňových diaľničných známok pre motorové vozidlá do 3,5 tony, ktoré tvorili 60,3 % na celkovom množstve predaných kusov. „Ročné známky dosiahli 25,8-percentný podiel a tridsaťdňové známky 12,7 %. Známky na prípojné vozidlo dosiahli podiel 1,2 %,“ priblížila Michalová.

Podiel predaja známok na internete postupne rastie

Motoristi podľa NDS najviac nakupujú diaľničné známky na predajných miestach, doposiaľ sa tam predalo 65 % zo všetkých predaných kusov. Internetovým predajom, vrátane mýtomatov, bolo predaných zvyšných približne 35 % diaľničných známok. „Medziročne je možné badať postupne zvyšujúci sa trend využívania nákupu diaľničných známok prostredníctvom internetového predaja,“ uviedla Michalová.

Hovorkyňa NDS Michaela Michalová. Foto: NDS.

Rozpoznávanie evidenčných čísel vozidiel dosahuje 97 percent

NDS očakávala, že príjmy z predaja diaľničných známok v tomto roku dosiahnu 73 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (87,6 mil. eur s DPH) a predá sa 4,3 milióna diaľničných známok. „V roku 2017 sme za desať mesiacov zaznamenali nárast v predaji známok o 7,28 % a účinnosť systému rozpoznávania evidenčných čísel vozidiel dosahuje úroveň 97 %,“ uviedla pre agentúru SITA Michalová.

Dodávateľovi systému úhrady známok uhradili dva milióny eur

Za desať mesiacov dosiahli príjmy z predaja diaľničných známok 68,2 mil. eur bez DPH, pričom domáci vodiči mali na tom podiel 68,7 %. Zároveň bolo predaných 3,8 milióna známok, podiel slovenských vodičov dosiahol 48,7 %.

NDS za desať mesiacov tohto roka zaplatila dodávateľovi systému úhrady elektronických diaľničných známok približne dva milióny eur a do konca roka mu ešte plánuje zaplatiť asi 130 tis. eur. „Celková platba v zmysle zmluvy závisí od objemu predaných diaľničných známok,“ dodala Michalová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame