Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto: SITA/Jana Birošová.
8. júna 2018 13:32 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Pri cezhraničnom vymáhaní pokút za diaľničné známky nastal výrazný posun

Ministri dopravy členských štátov Európskej únie v Luxemburgu jednohlasne vyslovili záujem čo najskôr vytvoriť jednotný európsky systém, ktorý umožní cezhraničnú výmenu dát o majiteľoch vozidiel.

BRATISLAVA – V otázke cezhraničného vymáhania pokút za chýbajúce diaľničné známky nastal na úrovni Európskej únie výrazný posun. Ministri dopravy na rokovaní Rady EÚ v Luxemburgu vo štvrtok jednohlasne vyslovili záujem čo najskôr vytvoriť jednotný európsky systém, ktorý umožní cezhraničnú výmenu dát o majiteľoch vozidiel.

Ako Ministerstvo dopravy a výstavby SR v piatok informovalo, umožní to automatické posielanie pokút za diaľničné známky aj zahraničným vodičom vo všetkých krajinách EÚ s elektronickým diaľničným systémom.

S vymáhaním pokút má problém aj Rakúsko

„Veľmi ma teší, že v tejto otázke nastal posun a všetky štáty sa jednotne pozitívne vyjadrili k vymáhaniu pokút a urýchlenému zavedeniu systému na výmenu údajov v rámci štátov EÚ. Problém s vymáhaním pokút netrápi len nás, ale aj susedné Rakúsko, ktoré zaviedlo elektronický systém v tomto roku, ale aj ďalšie štáty,“ uviedol minister dopravy a výstavby Arpád Érsek (Most-Híd).

Minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek. Foto: SITA/Diana Černáková.

Rokovania pod taktovkou predsedníctve Rakúska

Minister Érsek inicioval stretnutia na túto tému už v roku 2016 a podľa rezortu dopravy Slovensko sa odvtedy aktívne zúčastňuje rokovaní o riešení tohto problému, pričom naše pripomienky boli zapracované do textu smernice. Ďalším krokom pri presadení potrebných zmien budú rokovania s Európskym parlamentom pod taktovkou predsedníctva Rakúska v Rade EÚ.

To môže byť podľa ministerstva dopravy výhodou, keďže aj náš západný sused začal využívať elektronické diaľničné známky. „Veríme, že rokovania v Bruseli prebehnú rýchlo, aby bolo možné tieto opatrenia čo najskôr uviesť do praxe,“ povedal minister Érsek.

Ilustračné foto: pixabay.com.

Potrebné sú jednotné pravidlá pre cestných dopravcov

Ministri dopravy členských štátov EÚ diskutovali v Luxemburgu v rámci balíka mobility aj o zlepšení pracovných a sociálnych podmienok vodičov v cestnej doprave. „Našou snahou je nastavenie jasných, férových a jednotných pravidiel v rámci celej EÚ,“ dodal Érsek, ktorý obhajoval slovenských dopravcov.

Prioritou Slovenska bude vylúčenie tranzitu z pôsobnosti vysielania pracovníkov a prijatie výnimiek pre medzinárodnú dopravu, ako aj podpora výnimiek na prespávanie vodiča v kabíne vozidla až dovtedy, kým nebude k dispozícii dostatok odstavných parkovísk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Rozumiem

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies