Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodiči autobusov prímestskej dopravy v Prešovskom samosprávnom kraji budú lepšie mzdovo ohodnotení. Foto: sad-po.sk.
6. apríla 2018 17:12 Cestná doprava od Nasa DopravaSITA

Prešovský kraj prispel na zvýšenie miezd vodičov autobusov

Prešovský samosprávny kraj dofinancuje aj straty v prímestskej autobusovej doprave, vyčlenil na to vyše 1,2 milióna eur. 

PREŠOV – Vodiči autobusov prímestskej dopravy v Prešovskom samosprávnom kraji (PSK) budú lepšie mzdovo ohodnotení. PSK okrem navýšenia miezd pre vodičov dofinancuje aj straty v prímestskej doprave. Na tento účel zo svojho rozpočtu vyčlenil viac ako 1,267 milióna eur. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová, s účinnosťou od 1. apríla do konca roka 2018 sa u štyroch dopravcov zvýšila priemerná mesačná mzda vodičov o približne osem percent.

Úprava platov sa týka SAD Prešov, SAD Humenné, SAD Poprad a BUS Karpaty. Po vzájomnej dohode kraja s dopravcami došlo k navýšeniu ekonomicky oprávneného nákladu (EON) o 0,03 eura na kilometer v položke mzdy. Na tento účel samospráva vyčlenila zo svojho rozpočtu 635 tisíc eur. Mesačná mzda vodičov autobusov sa tak zvýši o zhruba 70 eur, priemerne z 871 eur na 941 eur.

Autobusy SAD Prešov. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

Kičura: Vodičov je nedostatok, požiadavky na mzdy sú vyššie

„Naša požiadavka bola na navýšenie o 0,06 eura. Bola aj z dôvodu toho, že od 1. mája idú príplatky za odpracované soboty, nedele, za nočné príplatky a sviatky hore, čo bude pre našu spoločnosť SAD Prešov predstavovať náklad zhruba 150 tisíc eur,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ SAD Prešov a poslanec krajského zastupiteľstva Jozef Kičura.

„Príplatky nám to vykryje, ale požiadavky našich odborárov na navýšenie miezd boli okolo 10-12 percent oproti roku 2016, nakoľko vodičov je stále nedostatok, preto aj požiadavky na mzdy sú stále vyššie,“ dodal Kičura k navýšeniu. SAD Prešov zamestnáva 239 vodičov s priemerným platom za rok 2017 vo výške 835 eur.

Autobusová stanica SAD Poprad. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka.

Na úhradu služieb vo verejnom záujme vlani išlo 19,5 milióna eur

Krajská samospráva vyčlenila ďalších vyše 632 tisíc eur na dofinancovanie strát, ktoré vznikli dopravcom v minulom roku za služby poskytované vo vnútroštátnej doprave. Tie súvisia najmä s vyššou cenou nafty. „Je to jediná položka, ktorá je pohyblivá pri našom vzorci,“ vysvetlil Kičura.

Náklady autobusových spoločností na zabezpečenie prímestskej dopravy sa vlani vyšplhali k takmer 33 miliónom eur. Kraj na úhradu služieb vo verejnom záujme vynaložil približne 19,5 milióna eur. V minulom roku sa prímestskou autobusovou dopravou prepravilo viac ako 22 miliónov cestujúcich. Dopravu u štyroch autobusových dopravcov zabezpečuje priemerne 580 vodičov na 532 autobusoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame